Z okazji otwarcia pracowni konserwatorskiej w Muzeum Tadeusza Kantora zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów dla dorosłych: Rzeczy nienowe. DREWNO. FOTOGRAFIA. PAPIER. TKANINA, które wprowadzą uczestników w tajniki konserwacji różnych materiałów.
Terminy warsztatów:
30 listopada i 1 grudnia 2024
Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacje@cricoteka.pl
Rzeczy nienowe. FOTOGRAFIA. Warsztaty konserwatorskie dla dorosłych
30.11.2024 (sobota)
godz.16.00-19.00 Warsztaty konserwacji fotografi
Warsztaty z zakresu zabezpieczania i konserwacji fotografii.
Fotografia w porównaniu do malarstwa czy rzeźby jest techniką efemeryczną. Jej nietrwały charakter zależy od wielu czynników, jak technologia wykonania zdjęcia, poprawność procesu fotochemicznego czy sposób przechowywania konkretnych obiektów w przeszłości. Aby właściwie zadbać o fotografię, należy mieć na uwadze wszelkie składowe materiałów fotograficznych; umieć odczytać z obrazu nie tylko treść, ale także technikę wykonania czy dotychczasową historię obiektu. Podczas warsztatów zapoznamy się z różnymi typami fotografii, nauczymy się określać ich stan zachowania oraz potrzeby związane z właściwym zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów.
Warsztaty będą tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy).
Prowadzenie: Anna Seweryn (autorka koncepcji i realizator warsztatu edukacyjnego wokół konserwacji fotografii): konserwatorka fotografii, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie oraz Hochschule für Technik und Wirtschaft w Berlinie (konserwacja materiałów fotograficznych i audiowizualnych). Pracowniczka Archiwum Narodowego w Krakowie – konserwatorka materiałów archiwalnych, opiekunka zasobu fotograficznego i audiowizualnego Narodowego Archiwum Cyfrowego. Stypendystka The Trust for Mutual Understanding i The Samuel H. Kress Foundation w pracowni konserwacji fotografii w Northeast Document Conservation Center (Andover, MA) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018. Uczestniczka wielu szkoleń międzynarodowych z zakresu identyfikacji, zabezpieczania i badania archiwalnych materiałów fotograficznych. Wykonawczyni prac z zakresu konserwacji fotografii dla instytucji muzealnych, samorządowych i kościelnych m.in. dla: Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Miejskiego w Tychach, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum UJ Collegium Maius, Fototeki Instytutu Historii Sztuki UJ, Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie, Fundacji im. Zofii i Jana Włodków. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu identyfikacji archiwalnych materiałów fotograficznych, przechowywania zbiorów fotograficznych, przygotowania zbiorów fotograficznych do procesu digitalizacji, ratowania materiałów fotograficznych i audiowizualnych na wypadek wystąpienia katastrofy (szkolenia m.in. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dla Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych). Studiuje w szkole doktorskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
***
Projekt „Stworzenie i wyposażenie pracowni konserwatorskiej w Muzeum Tadeusza Kantora” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.