Tadeusz Kantor. Fotografie na płótnie – wystawa czasowa
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
ul. Sienna 7/5
zwiedzanie po uprzednim uzgodnieniu terminu – (12) 422 83 32
poniedziałki, środy, czwartki i piątki – od 14.00 do 16.00
wtorki – od 12.00 do 14.00
sobota i niedziela – nieczynne
wystawa czynna do 28 czerwca 2013
Jest to prezentacja kilkunastu dużych fotogramów powstałych w II poł. lat 70-tych, częściowo sygnowanych przez artystę, a przedstawiających m.in. „Pomniki Niemożliwe” (Wieszak, Żarówkę, Krzesło), happeningi Kantora („Lekcja anatomii wedle Rembrandta”), projekty scenografii do kilku jego spektakli, takich jak „Nadobnisie i koczkodany” i projekty kostiumów m.in. do „Wariata i zakonnicy”.
Wystawie towarzyszy pokaz filmu „Tadeusz Kantor 1915-1990” w reżyserii Andrzeja Sapiji (produkcja Cricoteka 1999). Film daje przystępne wprowadzenie do twórczości artysty i pokazuje kierunek jego zainteresowań twórczych.
* „Tadeusz Kantor 1915-1990”, reżyseria Andrzej Sapija, produkcja Cricoteka 1999, czas: 16 min.
Oprócz wystawy na ul. Siennej zwiedzić można pokój w którym żył i pracował Tadeusz Kantor.
Galeria – Pracownia, Ostatni Pokój, Biedny Pokoik Wyobraźni – to nazwy, pod jakimi funkcjonuje jedna z siedzib Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka mieszcząca się przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie. W skład tej części Cricoteki wchodzą obecnie dwie przestrzenie. Pierwsza to niewielki pokój, w którym artysta mieszkał i tworzył w latach 1987-1990. Wyposażenie tej pracowni po śmierci Tadeusza Kantora zostało przekazane Cricotece w depozyt, a następnie częściowo przez nią odkupione od rodziny artysty. W sąsiedztwie pracowni powstała galeria, której budowę, rozpoczętą jeszcze za życia artysty, Cricoteka dokończyła z początkiem lat 90. W tej części specjalnie na Noc Muzeów zostanie zorganizowana wystawa czasowa – Tadeusz Kantor. Fotografie na płótnie.