Wszystkie wpisy

Program towarzyszący wystawie Bereś

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Bereś”:

 

23 marca, 13.00 Oprowadzanie kuratorskie

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Natalia Zarzecka

Udział w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

20 kwietnia, 11.00 Spacer. Za rogatką prądnicką: „moim sąsiadem jest wielki artysta”

Co pozostało ze świata, który Jerzy Bereś widział na trasie pracownia – Krzysztofory i w jaki sposób ta okolica jest obecna w jego twórczości? Jerzy Bereś zamieszkał na Prądniku w roku 1960, gdy pośród pól uprawnych i rozlewisk rzeki trafiały się pojedyncze przykłady modernistycznych ambicji II RP. Pracownia artysty mieściła się w bloku dla milicjantów, gdzie spotkali się mieszkańcy dawnej wsi i nowi mieszczanie – krakowianie od pokoleń z przydziałami na mieszkanie na rubieżach – stąd napięcia były ogromne. Jak wyglądały te prądnickie rubieże modernizmu w czasach Jerzego Beresia i jak się zmieniały?

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Zofia Ozaist-Zgodzińska – historyczka sztuki i literaturoznawczyni, zajmuje się edukacją muzealną i popularyzacją nauki. Bada wpływ sposobu przekazywania informacji na odbiorcę kultury w muzeach, literaturze oraz pamięci zbiorowej. Szuka najlepszych sposobów udostępniania sztuki i przekazywania wrażeń. Interesuje się recepcją twórczości kobiet w oczach kolejnych pokoleń. Społeczniczka, autorka projektu Ekomuzeum Prądnika.

Czas trwania: ok. 1,5-2 godz.

Miejsce startu: ul. Prądnicka 34 (przy dawnej rogatce prądnickiej, przystanek MPK Szpital Narutowicza)

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Cricoteki lub na stronie https://bilety.cricoteka.pl/

 

18 maja, 11.00 Dąb, droga, dotyk. Spacer sensoryczny do pracowni Jerzego Beresia

Wzrok to tylko jeden ze zmysłów. Jerzy Bereś wychodzi z pracowni – i co dalej? Trafia na wózek mleczarza, słyszy pociągi, wyczuwa ich drgania. Na szutrowej drodze poniewiera się konopny sznurek. Kamienie krawężnika przechodzą w intensywną czerń pola uprawnego, niedaleko szemra rzeka znana z bystrego prądu i wymywania białych, wapiennych skał. Co z tego my dziś możemy doświadczyć i poczuć? Co może nas skierować wprost do dzieł artysty? Spacer sensoryczny zakończymy wizytą w dawnej pracowni Jerzego Beresia.

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Zofia Ozaist-Zgodzińska

Czas trwania: ok. 1,5-2 godz.

Miejsce startu: ul. Czerwonego Prądnika 15 (przy dawnym Hotelu Florian, przedłużenie ul. Wileńskiej; przystanek MPK Brogi)

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Cricoteki lub na stronie https://bilety.cricoteka.pl/

 

19 maja, 11.00–13.00 Dyżur z audiodeskrypcją

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Anna Rejowska

Udział w oprowadzaniu z audiodeskrypcją w cenie biletu na wystawę.

Możemy również zapewnić asystenta (np. żeby odebrać Państwa z przystanku tramwajowego). Prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności w celu ustalenia szczegółów wizyty. Mail: rejowska@cricoteka.pl lub telefon 505 319 882. Zalecamy kontakt najpóźniej 2 dni przed wizytą.

 

13 czerwca, 18.00 Spotkanie wokół publikacji towarzyszących wystawie: książki Bettiny Bereś „Awangarda między kuchnią a łazienką” i katalogu wystawy „Bereś”

W rozmowie udział wezmą: Bettina Bereś, Marta Smolińska, Jarosław Suchan i Natalia Zarzecka. Spotkanie poprowadzi Magdalena Ujma. Rozmowa toczyć się będzie wokół dwóch publikacji towarzyszących wystawie „Bereś” w Cricotece, są to:

Katalog wystawy „Bereś” z tekstami Marty Smolińskiej, Krzysztofa Siatki, Magdaleny Ujmy i kuratorów (Jerzego Hanuska, Kamila Kuitkowskiego, Natalii Zarzeckiej) oraz dokumentacją fotograficzną wystawy, wydany przez Cricotekę;

Książka „Awangarda między kuchnią a łazienką”, autorstwa Bettiny Bereś, wydana przez Universitas, Cricotekę oraz Fundację Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia.

Wraz z zaproszonymi gośćmi powrócimy do pytań o aktualność sztuki Beresia wobec dylematów współczesności.

W trakcie spotkania możliwość zakupu obu publikacji w promocyjnej cenie.

Przed spotkaniem możliwość nieodpłatnego wstępu na wystawę dla uczestników spotkania po odebraniu wejściówki z kasy Cricoteki.

 

15 oraz 16 czerwca, 12.00–17.00 Otwarta pracownia drewna – warsztaty dla rodzin

Warsztaty, podczas których rodziny z dziećmi będą mogły stworzyć zabawki, mobile, ruchome rzeźby w małej skali. Przestrzeń uruchomiona zostanie jako pop-up, pracownia jednego weekendu. Przez cały dzień w pracowni dostępni będą instruktorzy pracujący w drewnie, tak by każdy chętny mógł rozpocząć działanie w dowolnym momencie i wykonać konstrukcję według własnego pomysłu.

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Bure Wióry

Działania mają charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili w godzinach od 12.00 do 17.00.

Zachęcamy do udziału całe rodziny.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Cricoteki lub na stronie https://bilety.cricoteka.pl/

 

23 czerwca, 13.00 Spacer. Śladem „Zwidów”

Stefan Papp napisał, że Zwidy są „rzeźbiarskim istnieniem organizują przestrzeń”. Pieszy spacer ich śladem – krakowskie Planty, Galeria Krzysztofory, Galeria-Pracownia Kantora, w której będzie prezentowany „Znak-Zwid”.

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Agata Małodobry

Czas trwania: ok. 1 godz.

Miejsce startu: przed Pałacem Sztuki, pl. Szczepański 4

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Cricoteki lub na stronie https://bilety.cricoteka.pl/

Podczas tego wydarzenia możemy zapewnić audiodeskrypcję na żywo lub tłumaczenie na PJM. Prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności w celu ustalenia szczegółów wizyty. Mail: rejowska@cricoteka.pl lub telefon 505 319 882. Zalecamy kontakt najpóźniej 2 dni przed wizytą.

 

28 września, 13.00 Oprowadzanie kuratorskie

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Jerzy Hanusek

Wejście w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

4 października, 17:00 – 19:00 Dyżur z audiodeskrypcją

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Anna Rejowska

Udział w oprowadzaniu z audiodeskrypcją w cenie biletu na wystawę.

Możemy również zapewnić asystenta (np. żeby odebrać Państwa z przystanku tramwajowego). Prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności w celu ustalenia szczegółów wizyty. Mail: rejowska@cricoteka.pl lub telefon 505 319 882. Zalecamy kontakt najpóźniej 2 dni przed wizytą.

 

6 października, 12.00 Spacer rowerowy. Kręte ścieżki awangardy.

Podczas rowerowej przejażdżki po Krakowie poznamy najciekawsze miejsca związane z działalnością awangardowych twórców i twórczyń. Odwiedzimy ich domy, pracownie, przestrzenie działań artystycznych i codziennego życia. Poznamy najciekawsze historie związane z ich eksperymentami, także z rowerem w roli głównej.

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Jakub Kornhauser

Czas trwania: ok. 1,5-2 godz.

Miejsce startu i mety: Cricoteka, Nadwiślańska 2-4

Trasa: ok. 15 km.

Wymagania: sprawny rower

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Cricoteki lub na stronie https://bilety.cricoteka.pl/

 

17 listopada, 13.00 Oprowadzanie kuratorskie

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Kamil Kuitkowski

Wejście w cenie biletu wstępu na wystawę

Wydarzenie tłumaczone na język PJM. W przypadku pytań prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności. Mail: rejowska@cricoteka.pl lub telefon 505 319 882.

 

Przestrzeń pełna „kawałków przyrody” dostępna dla dzieci przez cały czas trwania wystawy

Przestrzeń przed wejściem na wystawę zostanie zaprojektowana z myślą o najmłodszych. W ręce dzieci oddamy pudełko pełne „kawałków przyrody”, w którym znajdą się „kamienie, pnie lipy, powrozy, drewniane elementy”, a także zostaw klocków „Kółko i patyk” autorstwa Aleksandry Satławy. Można tu swobodnie budować, konstruować, układać, rysować, bawić się, czytać książki o sztuce.

Informacje praktyczne:

Udział w aktywnościach jest bezpłatny. Przestrzeń dostępna jest w godzinach otwarcia wystaw. Pudełko pełne „kawałków przyrody” to stale dostępny materiał dotykowy, który może być wykorzystywany podczas oprowadzania indywidualnych zwiedzających i grup z niepełnosprawnością wzroku.

 

Listopad
Panel dyskusyjny o aktualności Beresia po odtworzeniu performance Jerzego Beresia Manifestacja romantyczna.

 
erzy Bereś, Pomnik artysty, 25 VIII 1978, droga z Warcina do Kępic, fot. Ireneuz Wojtkiewicz (4)

Program performatywny towarzyszący wystawie „Bereś”, 4–6.06.2024:

Program performatywny wystawy „Bereś” został zaplanowany w formie przeglądu, który odbył się się w dniach od 4 do 6 czerwca 2024 r.

Do nawiązania relacji z twórczością Jerzego Beresia oraz z wystawą w Cricotece zostały zaproszone osoby performerskie, zarówno z pokolenia twórców bliskich artyście (którzy niejednokrotnie znali Beresia osobiście), jak z generacji, dla której jest on już tylko „postacią z historii sztuki”.

Zamysł przeglądu nawiązuje do odradzającej się tradycji licznych kiedyś letnich festiwali performansu, w których brał udział również Jerzy Bereś. W przeglądzie wzieli udział: Janusz Bałdyga, BREASTMILK trio, Justyna Górowska, Miho Iwata, Martix Navrot, Filipka Rutkowska, Natalia Sara Skorupa, Wojciech Stefanik, Ana Szopa, Artur Tajber i Ewa Zarzycka.

Unikatowa twórczość akcyjna Jerzego Beresia, dzięki spotkaniu twórców – zarówno ze sobą nawzajem, jak i z postacią artysty – stała się polem do dialogizujących re-performansów, poszukiwania punktów stycznych i bliskości problemowych również w pozornie nieoczywistych dla Beresia obszarach, takich jak queer czy ekofeminizm. Tym samym program performatywny uczynił z wystawy w Cricotece przestrzeń żywą, badającą możliwości funkcjonowania współcześnie i opracowywania „archiwalnego performansu”. Bereś był przekonany, że akt twórczy ma miejsce jedynie w momencie jego odbywania się. Istniejące zapisy jego akcji mają więc przede wszystkim dokumentacyjny kształt, co czyni tę część twórczości artysty praktycznie niemożliwą do prezentacji. Ten dojmujący brak „ciała Beresia”, wypełnili w przestrzeni wystawy i jej bezpośrednim sąsiedztwie inni twórcy i twórczynie.

Harmonogram:

Wtorek 4.06, godz. 18:00

Janusz Bałdyga
Wojciech Stefanik
Breastmilk Trio
Miho Iwata

Środa 5.06, godz. 18:00

Natalia Sara Skorupa
Ana Szopa
Ewa Zarzycka
Martix Navrot

Czwartek 6.06, godz. 18:00

Justyna Górowska
Artur Tajber
Filipka Rutkowska

Ponadto 18 listopada 2024 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się piąte odtworzenie „Manifestacji Romantycznej” Jerzego Beresia z 18 listopada 1981 r. Wydarzeniu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny.

Jerzy-Beres-Manifestacja-romantyczna-18-XI-1981-Rynek-Glowny-w-Krakowie-fot.-z-archiwum-rodziny

Manifestacja-romantyczna 18 XI 1981 Jerzego Beresia, Rynek Główny w Krakowie, fot.z archiwum rodziny


Kuratorzy wystawy: Jerzy Hanusek, Kamil Kuitkowski, Natalia Zarzecka
Organizatorzy: Cricoteka i Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia
Partnerzy i współpraca: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Intermediów, Open Eyes Art Festival

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu