Performatywne oprowadzanie. Dwugłos o wystawie.
16.07.2017 (niedziela), godz. 12.00
Performatywne oprowadzanie. Dwugłos o wystawie.
Oprowadzają: Jacek Maria Stokłosa oraz komisarz wystawy Drugiej Grupy Anna Batko
Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4
Zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl
Skąd ta nazwa? Zastanawialiśmy się jak mamy nazwać nasz pomysł na działanie. Nazwa „Druga Grupa” powstała z przekory i dla stworzenia pewnej tajemniczości. Jednocześnie stawialiśmy pytanie, czy istniała już pierwsza grupa? Kręgiem artystów, który był nam najbliższy była Grupa Krakowska, co też miało wpływ na naszą nazwę.
O prezentowanych na wystawie obiektach i pamiątkach oraz własnych wspomnieniach, twórczości i współpracy z Lesławem i Wacławem Janickimi w ramach Drugiej Grupy, czyli o historii widzianej z dzisiejszej perspektywy, opowie Jacek Maria Stokłosa. Narracji prowadzonej przez artystę towarzyszyć będzie komentarz komisarza wystawy, Ani Batko.
Na oprowadzanie obowiązują zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl
Jacek Maria Stokłosa, ur. 1944. Artysta. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, grafiką i wystawiennictwem. Był wykładowcą na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (fotografia cyfrowa i przetwarzanie komputerowe). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – w latach 1996–2002 prezes jego Okręgu Krakowskiego, oraz Związku Polskich Artystów Fotografików – członek Zarządu Okręgu. Działał w Towarzystwie Przetwarzania Obrazów. Pełnił funkcję Głównego Plastyka Miasta Krakowa. Sztuką zajmuje się od 1963 roku. Uprawia grafikę artystyczną, brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych prezentacjach graficznych. Nagrodzony na VI Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie. Współtworzył wraz z Wacławem i Lesławem Janickimi działającą w latach 1966–1976 Drugą Grupę, razem też byli autorami kilkunastu happeningów i eventów. Związany ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory oraz warszawskiej Galerii Foksal. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, takich jak m.in.: Synchronizacja Niemożliwa, Pionier, Makieta i Pytanie w Galerii Foksal w Warszawie, Videoinstalacja w krakowskiej Galerii ZPAF, Poza Wyborem w ramach Foto Expo w Göteborgu oraz w Galerii Krzysztofory, Galerii ON w Poznaniu i BWA w Słupsku, wystawa-instalacja Silver Shadow w Starmach Gallery, instalacja Zakamarki w Muzeum Historycznym miasta Krakowa, szereg wystaw w Galerii Krzysztofory, np. Zakamarki-refleksja i Biblioteka, Podpis Elektroniczny w Space Gallery oraz Mój Tadeusz Kantor w ramach Festiwalu Kraków 2000. W 1999 roku został laureatem międzynarodowego konkursu na projekt stałej ekspozycji w budynku „Sauny” na terenie byłego obozu Birkenau. We współpracy z Barbarą Borkowską zrealizował projekt nowych rozwiązań informacji wizualnych w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, za co w 2002 roku oboje zostali nagrodzeni przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktor Teatru Cricot 2. Przez dwadzieścia lat współpracował z Tadeuszem Kantorem, grając m.in. w Wariacie i zakonnicy, Kurce wodnej, Nadobnisiach i koczkodanach i Umarłej klasie.