Laboratorium przestrzeni to seria działań architektonicznych adresowanych do rodzin. Inspiracją do projektu są miejsca nie/teatralne, badanie lokalnego otoczenia, odkrywanie przestrzeni miejskiej i architektoniczne strategie w sztuce Kantora.
wrzesień – grudzień 2024
Na projekt złoży się seria ośmiu międzypokoleniowych spacerów, warsztaty stworzone we współpracy z sześcioma partnerskimi teatrami, a także publikacja dla dzieci wydana na wolnej licencji. Działania będą realizowane w 2024 roku, kiedy to będziemy świętować 10-lecie istnienia w Podgórzu budynku Cricoteki, uznawanego za współczesną ikonę Krakowa.
Projekt ma za zadanie zainspirować do poszukiwań własnych ścieżek i interpretacji otoczenia. Główną rolę w projekcie gra przestrzeń, a warsztaty i spacery zachęcać będą do aktywnego odkrywania otoczenia i wielozmysłowego jej doświadczania. Proponowane podczas nich aktywności pozwolą uczestnikom wspólnie odkrywać architekturę, poznawać jej różne formy i rozwijać kreatywność. Poprzez eksperymenty uczestnicy będą dostrzegać architekturę nie tylko przy użyciu zmysłu wzroku, ale również węchu, słuchu oraz dotyku. Podczas warsztatów i spacerów dowiemy się, z czego składa się architektura i jakie zagadnienia techniczne wpływają na jej kształt, opracujemy budynki tańcem, zbierzemy opowieści – te słowne, obrazkowe, dźwiękowe.
Najbliższe wydarzenie:
6 października, godz. 11.00 Miejskie struktury
Miejsce zbiórki: ul. Nadwiślańska 2-4, przed Cricoteką
Bilet w cenie 10 zł obowiązuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zasadą jest udział co najmniej dwóch osób (dziecka i osoby dorosłej), ale można również uczestniczyć w trójkach, czwórkach, możliwy jest też udział indywidualny osoby dorosłej. Bilety do kupienia tylko przez stronę https://bilety.cricoteka.pl/
Miasto to tkanka, ulegająca ciągłym przekształceniom. Jedne elementy znikają, aby inne mogły zaistnieć. Powstają w innym czasie i w różnej formie. Jedne są od siebie zależne, inne jakby się nie zauważają. Różnią się kolorem, fakturą, dźwiękiem i funkcją. Współistnieją w przestrzeni, którą tworzą. Czy my – codzienni obserwatorzy miasta, je zauważamy? Czy otaczająca nas przestrzeń wpływa na nas i nasze zmysły? Przed nami mikrowyprawa w poszukiwaniu struktur, zmian i odczuć w zakamarkach miasta.
Prowadzenie: Dorota Zwolak – czynna architektka i projektantka, członek Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Współzałożycielka Fundacji Miasto Pracownia. Adeptka szkoły florystycznej oraz współtworząca ogrody społeczne w przestrzeni publicznej. Prowadząca jako edukatorka architektoniczna m.in. warsztaty projektowe i konstrukcyjne w ramach projektu „Archi-przygody” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Prowadząca warsztaty projektowe, twórcze i plastyczne w ramach działań Fundacji Miasto Pracownia.