Emeryty w ramach Conrad Festival
20 października 2015 – 8 listopada 2015
Wernisaż: 20 października, godz. 19:00
Plac Cricoteki
EMERYTY to interdyscyplinarny i intermedialny projekt artystyczno-społeczny inspirowany „Umarłą klasą” Tadeusza Kantora oraz opowiadaniem „Emeryt” Brunona Schulza. Autorka Anna Kaszuba-Dębska tworzy kolekcję obiektów manekinów, będących alter ego współczesnych osób oraz artystów, związanych z Schulzem, Kantorem i Grupą Krakowską.
Kolekcja EMERYTÓW stanowi instalację w przestrzeni publicznej nawiązującą do happeningu, ambalażu i kantorowskiego Teatru Informel, w którym aktor zostaje pozbawiony własnej roli, zrównany z przedmiotem i poddaje się przypadkowi. U Kantora aktorzy to „…worki, ludzie w szafie upodobnieni do wieszanych tam ubrań, pozbawieni własnej woli, gadający swoje własne bzdury”.
EMERYTY to kontynuacja i rozwinięcie projektu SZPILKI, w którym autorka kolekcjonuje damskie buty z ciekawą przeszłością i za pomocą tradycyjnych form malarskich oraz nowoczesnych technologii zamienia je w obiekty sztuki tworzące instalacje w przestrzeni miejskiej.
Działania te są wynikiem prac nad doktoratem realizowanym na ASP w Warszawie, dotyczącym życia i twórczości Brunona Schulza. Efektem wieloletnich poszukiwań, jest książka autorstwa Anny Kaszuba-Dębskiej pt. Kobiety i Schulz, wydanej wkrótce nakładem wydawnictwa Słowo Obraz Terytoria.
W przypadku trudnych warunków atmosferycznych wystawa będzie czasowo nieczynna.
Więcej informacji na stronie organizatora.
Anna Kaszuba-Dębska, EMERYTY – warsztaty dla dzieci
22 października, godz. 12:00
Dzieci wiek 5-9
Ilość miejsc: 35
Sztuka dorosłych zabawą dla dzieci. Autorka instalacji EMERYTY prezentowanej na Festiwalu Conrada w Cricotece, zaprasza dzieci do zabawy wokół obiektów sztuki, manekinów będących alter ego artystów tworzących również dla najmłodszych. Opowie o Ferdynandzie Wspaniałym narysowanym przez malarza Kazimierza Mikulskiego, bajkach malarki Erny Rosenstain oraz o innych współczesnych twórcach literatury dla dzieci „zaklętych” w obiektach sztuki – manekinach. Dzieci za pomocą nowoczesnych technologii, własnych smartfonów same będą mogły odkodowywać tożsamości artystów i stworzyć własnego manekina.
Rejestracje: rejestracja@fldd.pl oraz pod numerem telefonu (12) 421 29 41