W Dniu Otwartym Muzeów Krakowskich, który w tym roku przypada na 20 listopada serdecznie zapraszamy do głównej siedziby Cricoteki, jak i Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora.
Cricoteka, ul. Nadwiślańska, 2-4
Godziny otwarcia 11.00-19.00
Tadeusz Kantor. Widma
Wiodącym tematem wystawy jest pamięć o trudnej przeszłości, zarówno w wymiarze historycznym, jak i osobistym – idea wyraźnie obecna w twórczości wizjonera teatru. O ile I wojna światowa była dla Kantora mglistym wspomnieniem, ukształtowanym przez pamięć zbiorową, o tyle II wojnę światową przeżył on w pełni świadomie. Był to czas zagrożenia i destrukcji, a jednocześnie czas tworzenia, które na zawsze zostało naznaczone buntem i protestem przeciw mechanizmom rządzącym historią.
Od 11.00 do 14.00 o wystawie opowiadać będzie Tomasz Pietrucha.
Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora
Osobiste to niekonwencjonalna, wielkoformatowa instalacja kolekcji kostiumów teatralnych Tadeusza Kantora ze zbiorów Cricoteki. Wystawa proponuje ujęcie kontekstowe, przedstawiające Kantora jako twórcę totalnego, kreującego sytuacje teatralne przez budowanie napięć, indywidualne podejście do postaci, form i znaczeń.
Wystawa Osobiste tworzona była w oparciu o formułę muzeum otwartego i partycypacyjnego. Jej cześcią jest długi stół, który staje się przestrzenią warsztatów, spotkań, oprowadzań i działań performatywnych zainspirowanych prezentowaną kolekcją kostiumów.
Zapraszamy na warsztaty drukowania cytatów Tadeusza Kantora na tkaninach, a także do teatralnych działań z kopią dotykową skrzydeł Anioła Śmierci. Drewniane skrzydła będzie można przymierzyć i wspólnie z Bogdanem Renczyńskim, aktorem Kantora, poszukać możliwych sposobów poruszania się z nimi.
Działania wokół stołu mają charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili w godzinach od 11.00 do 14.00.
Wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny, zaś bilet na wystawę czasową dostępny będzie w cenie 4 zł.
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5
Godziny otwarcia: 11.00-14.00
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora mieszcząca się przy ul. Siennej 7/5 udostępniona została po raz pierwszy w 1995 roku. W tym mieszkaniu-pracowni artysta w latach 1987–1990 tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Miejsce to wygląda jak przed laty, w chwili kiedy Tadeusz Kantor opuścił je na zawsze. Zachowały się meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste, pamiątki z podróży. Wystrój wnętrza uchyla rąbka tajemnicy osobowości twórcy, pozwala przyjrzeć się skromnym warunkom, które dla Tadeusza Kantora były wystarczające, by tworzyć. Pokój Tadeusza Kantora stanowi część stałą ekspozycji.
Opakować! Wystawa ambalaży
Ambalaże od połowy lat 60. XX w. były jedną z głównych strategii twórczych Kantora. Symboliczny gest opakowania – przedmiotu lub postaci – wiąże się z potrzebą ochronienia, zabezpieczenia, utrwalenia, ukrycia.
W przestrzeni Pokoju artysty zostaną otwarte szafy i udostępnione zwiedzającym autorskie opakowania trywialnych elementów codzienności. Obrazują one charakterystyczny dla Kantora zabieg anektowania rzeczywistości i nadawania estetycznej rangi nawet opakowaniom na leki czy pudełkom z pastelami.
Od 11.00 do 14.00 o Galerii-Pracowni oraz wystawie Opakować! opowiadać będą Joanna Gorzałczany i Magda Ujma-Gawlik.