Christian Boltanski. W mgnieniu oka
3 lipca 2015 – 4 października 2015
Wernisaż: 3 lipca 2015, piątek, godz. 18:00
Christian Boltanski urodził się w Paryżu w 1944 roku. Tworzy filmy oraz instalacje. Zaczął malować obrazy jako nastolatek. Nigdy nie uczęszczał do szkoły artystycznej. W swoich pracach posługuje się przede wszystkim fotografią. Znakiem rozpoznawczym jego instalacji są również pudełka po herbatnikach układane na kształt charakterystycznych archiwów oraz monumentalne prace tworzone z ubrań. Istotnym elementem jego sztuki jest światło oraz dźwięk.
Znalezione fotografie, spiętrzenia ubrań, nagrania bijącego serca (Archiwum Serc) oraz kolekcje przedmiotów należące do różnych osób (cykl prac Inwentarz) reprezentują nieobecność bohaterów jego sztuki, jednocześnie celebrując mikrohistorie, którym Boltanski poświęca szczególnie dużo uwagi. Artysta pracuje z pamięcią kolektywną, często nawiązując do historycznych wydarzeń, między innymi do Shoah. Interesuje go destrukcja i znikanie materii, dlatego na potrzeby swojej sztuki używa wrażliwych materiałów, takich jak papier fotograficzny.
We wczesnych latach twórczości wiele uwagi poświęcił własnemu dzieciństwu oraz konstruowaniu prywatnej mitologii. W jednej z pierwszych prac odtworzył z plasteliny obiekty, które zapamiętał z dziecięcych lat. Znaczący wpływ na sztukę Boltanskiego wywarła działalność artystyczna Tadeusza Kantora. Łączy ich fascynacja tematem vanitas, zastosowanie objet trouvé (przedmiotu znalezionego) na potrzeby tworzenia historii.
Specjalnie na zamówienie Cricoteki artysta wykona instalację site-specific, wykładając podłogę galerii trawą oraz ściętymi kwiatami. Praca będzie mieć charakter sentymentalnego monumentu poddawanego naturalnym procesom rozkładu, podporządkowanego dziennemu rytmowi, reagującego za zmianę pory dnia oraz na pogodę. Artysta skorzysta z walorów architektury, odsłaniając przeszklone ściany Cricoteki.
kurator: Joanna Zielińska
*Uwaga! Ze względów organizacyjnych w sali ekspozycyjnej może jednocześnie przybywać 30 osób.
Christian Boltanski urodził się we Francji w 1944 roku, mieszka w Paryżu. Nie kształcił się artystycznie, zaczął malować w 1958 roku. Został zauważony w 1968 roku dzięki pokazowi kilku filmów krótkometrażowych oraz publikacji szkicowników. Zarówno filmy, jak i szkicowniki rozwijały głęboką refleksję na temat ludzkiej egzystencji, która stała się dominującym motywem jego twórczości. W latach 70. Boltanski zaczyna eksperymentować z obiektami, tworzy rzeźby z gliny, cukru i gazy. Zaczyna również używać fotografii, medium to pełni u niego rolę podobną do malarstwa. Tworzy kolaże, łączy elementy martwych natur, banalne sceny. Jego prace reprezentują kolektywne wyobrażenia na temat współczesnej cywilizacji. Korzysta z ready-made oraz niewielkich kolorowych figurek wyciętych w kartonie, przefotografowanych na wielkoformatowe obrazy, tworzących teatralne kompozycje. Tworzy kinetyczne instalacje. W pracy The Shadows (1984) oświetla silnym światłem figuratywne formy, budując mistyczny krajobraz kształtów. Zaczyna tworzyć instalacje świetlne oparte na fotografiach historycznych, rekonstruuje wydarzenia z przeszłości. W czasie wystawy Personnes prezentowanej podczas Monumenta (Grand Palais, Paryż) w 2010 roku wypełnił przestrzeń ubraniami. W jego pracach przedmioty opowiadają o ludzkim cierpieniu. Prezentował również swoją instalację Chance w Pawilonie Francji, w czasie 54 Międzynarodowej Wystawy na Biennale w Wenecji. Praca dotyka problemu szansy, pomyślności i nieszczęścia. Christian Boltanski brał udział w ponad 150 wystawach na całym świecie. W Polsce prezentował swoje prace między innymi w Galerii Foksal oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.