Wszystkie wpisy

„Warsztaty kinetografii – podstawy notacji i analizy ruchu” – 7 października


7 października w godzinach od 13.00 do 17.00 zapraszamy na „Warsztaty kinetografii – podstawy notacji i analizy ruchu”, które odbędą się w ramach programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” 2023 – „Translacje”. Udział bezpłatny.

„Warsztaty kinetografii – podstawy notacji i analizy ruchu”, prowadzone są przez Zuzannę Kupidurę i Hannę Raszewską-Kursę – liderki Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej.

Zapisy potrwają do dnia 2 października – po tym terminie skontaktujemy się z grupą wybraną do udziału w warsztatach. Zapisy poprzez formularz: https://docs.google.com/…/1FAIpQLScJt60demV…/viewform…
Czas trwania warsztatu: 4 godziny z 15-20-minutową przerwą w środku.
Doświadczenie taneczne: niewymagane.
Przygotowanie: prosimy o ubranie się w wygodną odzież, umożliwiającą zarówno swobodny ruch, jak i siedzenie czy leżenie na podłodze, oraz o wzięcie ze sobą zeszytów lub kartek w kratkę, ołówków, gumek do ścierania i linijek.

Opis warsztatów: Kinetografia to jedna z najważniejszych notacji ruchu i tańca, zapoczątkowana przez Rudolfa Labana w 1928 roku. Uniwersalność kinetografii, opierającej się nie na konkretnej technice tańca, a na możliwościach ciała, to jeden z głównych atutów tego systemu. Dzięki niemu możemy utrwalić lub odtworzyć zarówno ruch codzienny czy sportowy, jak i wieloelementowe dzieło choreograficzne. Notacja to także niezwykle przydatne narzędzie stosowane w badaniach z zakresu choreologii. Podczas praktykowania zapisu czy czytania kinetogramów jednocześnie analizujemy ruch, nazywamy jego składowe, wyodrębniamy struktury, co pozwala nam dużo lepiej zrozumieć dany gest, choreografię czy taniec.

Osoby uczestniczące w warsztatach zapoznają się z podstawami kinetografii. Części teoretyczne warsztatu pozwolą przybliżyć zasady i ortografię systemu, a części praktyczne – od razu wypróbować je na własnym ciele. Będziemy analizować, czytać, notować, poruszać się, eksplorować. Warsztat skierowany jest zarówno do osób profesjonalnie zajmujących się tańcem, które chcą zdobyć praktykę w zapisywaniu, jak i do osób niezwiązanych ze środowiskiem tańca, ale zainteresowanych teorią i analizą ruchu.

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach tegorocznej edycji „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” znajdziesz tutaj: https://www.cricoteka.pl/…/rollercoaster-kolekcjonerzy…/
—————————————————————-
Kuratorzy projektu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Organizatorzy: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca
Zespół realizujący projekt: Mariusz Gąsior, Maciej Jagoda, Małgorzata Kmita-Fugiel, Józef Legierski, Magdalena Link-Lenczowska, Zofia Mikołajska, Aldona Mikulska, Andrea Nikolov, Agnieszka Oprządek, Maria Pieniążek, Anna Rejowska, Aleksandra Treder, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka
Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek
Patroni medialni: Didaskalia, Gazeta Wyborcza, Notes na 6 tygodni, Radio Kraków. Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego – w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. (www.krakow.pl)

1
    Twój koszyk