Program wydarzeń obchodów 100. Rocznicy urodzin Tadeusza Kantora na świecie

Projekt Włoski
W Radiu RAI 3, 2 kwietnia ruszył cykl audycji radiowych o Tadeuszu Kantorze przygotowanych przez Silvię Parlagreco i Paolę Bianchi. W kwietniu  odbyła się prezentacja instalacji Philippe Bersona i Simone Mannino w Palermo. Museo dell Marionette Pasqualino pracuje nad restauracją obiektów scenicznych z przedstawienia, których prezentacja połączona będzie z dokumentacją fotograficzną ze spektakli i zapisami filmowymi cricotage’y. 16 września w Teatro Argentina w Rzymie odbędzie się wieczór Kantorowski – recytacje tekstów Kantora przez Toniego Sevrilla i projekcja filmu „Umarła klasa” Andrzeja Wajdy. 13 i 14 listopada w siedzibie Cricoteki zaprezentowany zostanie performas ZERO połączony z instalacją we foyer Sali Teatralnej (Paola Bianchi, Silvia Parlagreco). Od 30 listopada do 2 grudnia zaplanowana jest  konferencja „Polityka sztuki, polityka życia. Tadeusz Kantor między teatrem, malarstwem i literaturą” organizowana przez Instytut Polski i Uniwersytet La Sapienza przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza oraz Stacji Polskiej Akademii Nauk. Projekty uzupełni wystawa zdjęć Romano Martinisa, rekonstruująca ścieżkę kariery teatralnej Tadeusza Kantora od pierwszego włoskiego spektaklu  do 1990 roku jego śmierci.

 

Projekt Japoński 
W ramach planowanej wystawy zostaną zaprezentowane prace Tadeusza Kantora, pochodzące z prywatnych kolekcji w Japonii, zdjęcia artysty (Galeria Foksal) oraz prace stworzone przez współczesnych japońskich twórców w oparciu o ich postrzeganie dzieł i osoby Kantora. Na kilka miesięcy przed otwarciem wystawy zorganizowane zostaną warsztaty dla japońskich artystów, których przez świat Kantora poprowadzą polscy twórcy, w tym m.in. Paweł Althamer, Artur Żmijewski, Mirosław Bałka i Joanna Rajkowska. Wystawie będą towarzyszyć projekcje filmów „Wielopole, Wielopole” oraz „Umarła Klasa”, inne filmy dokumentalne poświęcone twórczości artysty, a także wykłady, performance.

 

Projekt Francuski

  • “Tadeusz Kantor – artysta XX wieku”, Teatr Odeon, Paryż 13 kwietnia 2015
    Uroczysta gala “Tadeusz Kantor – artysta XX wieku” będąca elementem obchodów 100.lecia urodzin artysty we Francji. W jej ramach odbyło się czytanie tłumaczonych na język francuski tekstów Tadeusza Kantora wydanych we współpracy Cricoteki, Instytutu Polskiego w Paryżu, Les Solitaires Intempestifs, l’Académie Expérimentale des Théâtres, l’Institutu Mémoire de l’édition contemporaine i Biblioteki Polskiej w Paryżu.
  • Konferencja „Kantor, au croisement de L’art et de l’histoire”, Paryż, 14-15 kwietnia 2015
    Konferencja poświęcona była twórczości Tadeusza Kantora zorganizowana na Sorbonie przez Polskie Centrum Kultury i Instytut Polski w Paryżu. W konferencji udział wzięli: Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki, Georges Banu, Krzysztof Pleśniarowicz, Grzegorz Niziołek, Gerard Conio, Piotr Kłoczowski, Guy Scarpetta, Mariola Odzimkowska, Jaromir Jedliński, Catherine Thieck, Nina Zivancevic, Marie-Therese Vido-Rzewuska, Cecile Ohrel, Anna R. Burzyńska, Suzanne Fernandez, Leszek Kolankiewicz.

 

Projekt w Edynburgu, wystawa i premiera odrestaurowanego nagrania spektaklu „Kurka wodna”, Edynburg 25 lipca – 5 września 2015
Wystawa organizowana przez Royal Scottish Academy of Art & Architecture i Uniwersytet w Dundee, przy współudziale Instytutu Adama Mickiewicza. Jej kuratorami są Arthur Watson i Dr Euan McArthur. Zaprezentowane zostanie jedyne na świecie pełne nagranie spektaklu  „Kurka wodna” wystawionego w Edynburgu w 1972 roku. Ten unikatowy film pokazany będzie w odnowionej i zdygitalizowanej wersji. Towarzyszyć mu będzie nagranie rozmowy Tadeusza Kantora i Richarda Demarco – szkockiego artysty i promotora sztuki, który aktywnie wspierał spektakle grupy Cricot 2 na Edinburgh Festival Fringe. Pokazy dopełni wystawa niezwykłych zdjęć ze spektaklu „Kurka wodna” pochodzących z prywatnego archiwum Demarco oraz zbiorów Uniwersytetu Dundee.

 

W związku z wielością programów jubileuszowych pracownicy Cricoteki będą reprezentowali instytucję na wielu konferencjach, sympozjach, organizowanych tak w kraju, jak i zagranicą.

 

W tym:
• Kantor – portret wielokrotny. Polifonie, inspiracje od-rodzenia”, Tuluza, 13 – 17 kwietnia 2015
Teatr Garonne w Tuluzie; Uniwersytet le Mirail w Tuluzie; Cinematheque de Toulouse
Wystawa wraz z programem towarzyszącym zrealizowana była w ramach 24 edycji Tygodni Polski w Tuluzie. Projekt zakładał dwudniową sesję naukową, wystawę fotografii i obiektów Kantora, jak również projekcje filmowe prezentujące zapisy spektakli i cricotage artysty. Wszystko to zostało uzupełnione programem performatywnym inspirowanym twórczością Tadeusza Kantora.
Pracownicy Cricoteki Małgorzata Paluch-Cybulska i Bogdan Renczyński zostali zaproszeni do udziału w konferencji naukowej w dniach 16-17 kwietnia, warsztatach teatralnych „Atelier theatral”, seminarium „Semainaire Methode Kantor?” i debacie „Kantor au theatre Garonne”.

Strona organizatora: www.semainepolonaise.fr

 

• Sympozjum “Tadeusz Kantor-100 years” w Canterbury, 18-19 września  
Dwudniowe sympozjum poświęcone życiu i twórczości Tadeusza Kantora zorganizowane przez The European Theatre Research Network Uniwersytetu w Kent. W ramach sympozjum odbędą się: rozmowy z udziałem mi.in prof. Leszka Kolankiewicza, Dr Anny Burzyńskiej, Dr Magdy Romańskiej, Lecha Stangreta, Dana Wattsa; pokazy filmów; warsztaty oraz performance. W sympozjum wezmą udział pracownicy Cricoteki Małgorzata Paluch-Cybulska i Bogdan Renczyński.

 

• Seminarium „100 anos de T.Kantor: el artista y su obra (100 lat T. Kantora: artysta i jego dzieło)”, Madryt, 26-27 października 2015
Seminarium w Madrycie poświęcone twórczości Tadeusza Kantora. Organizatorzy: Uniwersidad Compultense de Madrid, Institute of Theatre of Madrid (ITEM), Instytut Polski w Madrycie. W sympozjum wezmą udział pracownicy Cricoteki Małgorzata Paluch-Cybulska i Bogdan Renczyński.

 

 

Wystawy:

Wystawa „Wielopole les origines” – Biblioteka Polska w Paryżu, 2 – 23 kwietnia 2015
Metz – Festival Passage, Mulhouse – La Filature, Avignion – Festiwal d’Avignon


Wystawa poświęcona rodzinnemu miastu Tadeusza Kantora i jego miejscu w twórczości artysty, w ramach której zaprezentowane zostaną  obiekty, kostiumy, rysunki i  zdjęcia  ze spektaklu „Wielopole, Wielopole”, jak również zdjęcia archiwalne z Wielopola Skrzyńskiego. Wystawa przygotowana została przez Marie Vido-Rzewuską oraz Małgorzatę Paluch-Cybulską i Bogdana Renczyńskiego z Cricoteki.
Wystawa „Wielopole les origines” następnie była prezentowana w kolejnych miastach Metz, Festiwal Passages, 7-16 maja 2015 roku, Mulhouse, Festiwal Horizon, 27 maja – 6 czerwca, Avignon.

Projekt uzupełnią przekłady tekstów Tadeusza Kantora na język francuski.

 

Wystawa „Inbetween structures”, Edynburg 4 sierpnia – 4 września  i Berlin 11-20 września 2015
Wystawa poświęcona wczesnej twórczości Tadeusza Kantora, której osią będzie film zrealizowany przez artystę w latach 50. „Uwaga!… malarstwo”. Wystawa zostanie otwarta podczas Berlin Art Week wraz z prezentacją w prestiżowej Akademie der Künste w Berlinie. Na tę wystawę Cricoteka użycza archiwalia i film „Uwaga… Malarstwo”.

 

Wystawa „Tadeusz Kantor. Maszyna do produkcji Realnego” SESC Consolaçao, São Paulo, Brazylia, 18 sierpnia – 14 listopada 2015
Organizatorzy: Muzeum Sztuki w ŁodziCulture.pl (Instytutu Adama Mickiewicza), oraz SESC Serviço Social do Comércio w São Paulo

Setna rocznica urodzin Tadeusza Kantora stała się okazją do przygotowania wystawy, która będzie zarówno największą, komplementarną prezentacją dorobku tego twórcy poza granicami kraju, jak i jego pierwszą retrospektywą w Ameryce Południowej. Wystawa pokazana zostanie w Sesc Consolação – jednym z najważniejszych brazylijskich centrów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych.

W specjalnie przygotowanej przestrzeni pojawi się ponad 130 obiektów: oryginały i repliki rekwizytów scenicznych, dzieła malarskie, rysunki, asamblaże, a także bardzo bogata dokumentacja fotograficzna i filmowa happeningów, akcji oraz spektakli Teatru Cricot 2. Pochodzą one ze zbiorów Cricoteki, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeów Okręgowych w Koszalinie i Tarnowie oraz kolekcji prywatnych.

Jak pisze kurator Ricardo Muniz Fernandes: wystawa nie jest retrospektywą, ale działającym mechanizmem, nie stanowi zwykłej prezentacji, lecz łączy się z wymyślaniem na nowo tego, co żywe i przeżywane dla Kantora i jego czasów. Jest przestrzenią w procesie. MASZYNA KANTOR to różne maszyny połączone z innym mrowiem maszyn w ciągłym przepływie.

Ekspozycja rozpoczynać się będzie od prezentacji Maszyny Aneantyzacyjnej, stanowiącej w ujęciu kuratorów metaforę całej twórczości Kantora. Kolejną przestrzeń wypełnią materiały dokumentacyjne dotyczące twórczości i życia Kantora. Jej aranżacja odwoła się do słynnej „Anty-wystawy”, która została otwarta w krakowskiej Galerii Krzysztofory w 1963 roku – pozbawiona chronologii, chaotyczna, pozwoli widzowi na samodzielną pracę w rekonstruowaniu „interioru imaginacji” artysty.

W sali głównej pokazane zostaną oryginalne i zrekonstruowane obiekty sceniczne uznane za kluczowe i emblenatyczne do całej twórczości Kantora. Znajdą się tu między inymi: Szatnia z „Nadobniś i koczkodanów” (1973) oraz rekonstrukcje elfów i Goplany z „Balladyny” wystawionej w 1943 roku. Towarzyszyć im będzie projekcja zapisu performansu „Die Grosse Emballage” pochodzący z filmu Dietricha Mahlowa „Kantor ist Da” (1969). Zapis ten stanowi swoistą kodę wystawy – wskazując na głęboki, historiozoficzny sens twórczości artysty i jej związek z największym horrorem XX wieku – Zagładą.

Kolejne siedem sal to, jak pisze Jarosław Suchan: siedem rozdziałów pokazujących kolejne urzeczywistnienia MASZYNY KANTORA wprowadzane w rytm ogłaszanych przez niego koncepcji teoretycznych. Ich tytuły to: Realność spotęgowana, Informel – Infernum, Okolice zera, Ambalaże, Happening, Niemożliwe oraz Klisze pamięci.

kuratorzy: Ricardo Muniz Fernandes, Jarosław Suchan
koordynator: Beata Bocian

Więcej informacji.

 

Wystawa „Wieczny wędrowiec. Tadeusz Kantor w Niemczech” – Instytut Polski w Düsseldorfie, 3 września –  11 grudnia 2015

Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Genialny twórca i charyzmatyczny przywódca, który sławę zyskał jako człowiek teatru. Mówił, że obrazy reżyseruje, a w spektaklach farby zastępuje aktorami i rekwizytami. Tadeusz Kantor wzruszał pod każdą szerokością geograficzną – od Sydney po Paryż, Nowy Jork i Tokio, ale to Niemcy odegrały w jego artystycznej biografii szczególną rolę. Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin artysty, rok 2015 został przez polski parlament oraz UNESCO ogłoszony Rokiem Tadeusza Kantora. Z tej okazji projekt kantorowski stał się głównym punktem jesiennego programu Instytutu Polskiego w Düsseldorfie.

Projekt składa się z trzech części:
– wystawa Wieczny wędrowiec. Tadeusz Kantor w Niemczech w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie: 03.09. – 11.12.2015
– dwa sympozja naukowe: Tadeusz Kantor. Artysta nielegalny, Muzeum Sztuki w Bochum 30.10.2015 i Instytut Stosowanych Nauk Teatralnych na Uniwersytecie w Gießen: 27.11.2015
– program filmowy Tadeusz Kantor. Spektakle, sztuka i życie w galerii
Kunstsammlung NRW w Düsseldorfie: 29.09. – 06.11.2015
Dla realizacji całego projektu Instytutowi udało się pozyskać licznych partnerów w Polsce i w Niemczech: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Muzeum Sztuki (Kunstmuseum) w Bochum, Instytut Teatralny Uniwersytetu w Bochum, Instytut Teatrologii Stosowanej Uniwersytetu w Gießen, największą galerię sztuki w Nadrenii Północnej Westfalii Kunstsammlung NRW, neues museum w Norymberdze, Instytut Sztuki Nowoczesnej w Norymberdze oraz licznych kolekcjonerów i filmowców z Niemiec.

Wystawa prezentowana była też 10 września – 15 listopada 2015 na Berlin Art Week w Berlinie.

Więcej informacji.

 

 

 

Inne wydarzenia:
Centenar Tadeusz Kantor w Teatrze Odeon w Bukareszcie
2 kwietnia 2015

 

100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora w Klużu
6 kwietnia 2015

 

Wieczór „Tadeusz Kantor – artysta XX wieku”
13 kwietnia 2015, Teatr Odeon, Paryż

 

Konferencja naukowa „Tadeusz Kantor 1915-2015”
15-21 kwietnia 2015, Ambasada Polska w Lizbonie, Lizbona

 

Wystawa „Tadeusz Kantor, Macchina dell’amore e della morte”
14 lipca 2015, Museo internazionale delle marionette Antonio Pasqualino, Palermo

 

„Today is Tadeusz Kantor”
22 października 2015, Whitechapel Gallery, Londyn

 

Sympozja naukowe
30 października i 27 listopada 2015, Uniwersytety w Bochum i Güsen, Niemcy

 

Wykłady w Rosji Katarzyny Osińskiej
27, 28 października, 1 listopada 2015, Krasnojarsk, Jekaterynburg, Moskwa

 

Wystawa „Homage to Kantor – Theater of Death”
10 października – 15 listopada 2015, Kyoto City University of Arts Gallery, Kioto, Japonia

 

Seminarium „100 anos de T.Kantor: el artista y su obra (100 lat T. Kantora: artysta i jego dzieło)”
26-27 października 2015, Madryt

 

Kantor 100: trzy wystawy, rozmowa na temat twórczości artysty
25 listopada 2015, Instytut Polski, Budapeszt

 

Sesja naukowa „Polityka sztuki, polityka życia: Tadeusz Kantor między teatrem, malarstwem i literaturą”
30 listopada – 2 grudnia 2015, Uniwersytet La Sapienza, Rzym, Włochy

 

Wystawa zdjęć Romano Martinisa. Fotografie ze spektakli Tadeusza Kantora
Rzym, Mediolan

 

Wystawa, pokaz nagrań DVD spektakli, sympozjum
8-18 października i 17-24 grudnia, Tokyo Metropolitan Theatre, Tokio

 

„Art of Tadeusz Kantor”- wykłady oraz warsztaty „Animation of the ready object”
4-11 listopada 2015 , Pekin, Chiny

 

Wystawa fotografii Caroline Rose
13-20 grudnia 2015, Theatre de la Ville de Paris, Paryż

 

0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu