Wszystkie wydarzenia

Lekcja anatomii – rekonfiguracja

niedziela, 10.12.2023

fot. Magda Rymarz

 

Lekcja anatomii – rekonfiguracja” to wspólny projekt Agaty Skwarczyńskiej i grupy osób z różnymi potrzebami, stworzony na zaproszenie Cricoteki.


Lekcja anatomii – rekonfiguracja

reż. Agata Skwarczyńska

bilety w cenie 30 zł (bilet normalny), 20 zł (bilet ulgowy) dostępne na naszej stronie

Spektakl jest częścią cyklu wydarzeń wokół 33 rocznicy śmierci Tadeusza Kantora – „Świat indywidualny Tadeusza Kantora”.

W przypadku potrzeby skorzystania z tłumaczenia spektaklu na polski język migowy, prosimy o kontakt (do środy 6.12) na maila: rejowska@cricoteka.pl


Zimny pusty pokój i stół pośrodku, grupa ośmiu mężczyzn zastygła nad zwłokami leżącymi na stole. Żadna z osób nawet nie patrzy na ciało, wpatrzeni są w mistrza ceremonii sekcji zwłok, w księgę (De Humani Corporis, A. Vesaliusa 1543) oraz w nas, widzów. Już w samym zabiegu wyprowadzenia wzroku mężczyzn poza kadr obrazu, w stronę przyszłych pokoleń widzów, tkwi potencjał aktu performatywnego. Nadaje go malarz, który jest reżyserem sytuacji. Być może właśnie ten aspekt zafascynował Tadeusza Kantora, który aż czterokrotnie powracał do inscenizacji obrazu Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa”. Za każdym razem w innej interpretacji, tak jakby bardziej interesowały go zmieniające się okoliczności i konteksty niż wierne odtworzenie zdarzenia według wcześniejszego scenariusza.

fot. Magda Rymarz

„Lekcja anatomii – rekonfiguracja” jest nową realizacją w katalogu prób rekonstrukcji słynnego obrazu, a zarazem zdarzeniem, którego intencją jest przesunięcie sensów i gestów. Reżyseruje je tym razem kobieta, a wykonawcami są osoby z niepełnosprawnością oraz nieneurotypowe, często wykluczone z „centrum”.

Obraz Rembrandta jest świadectwem zbrodni przeprowadzanej przez badacza, procesu destrukcji, w którym ciało zostaje rozdrobnione na kawałki. W przypadku happeningu Kantora mamy do czynienia z rozrywaniem na strzępy ubrania: wydobywając z kieszeni i zakamarków okrycia zapomniane „resztki wstydliwie, odpadki zmięte i pogniecione”. Kantor obnaża nasze usilne starania na rzecz budowania własnej formy i stylu, indywidualnej tożsamości.

Także w przypadku obecnej rekonfiguracji Lekcji anatomii punkt ciężkości przesuwa się w stronę obiektu sekcji: to, co leży na stole prosektoryjnym, definiuje nie tylko obszar odkrycia, ale też jego skalę i doniosłość. Wyznacza również charakter spektaklu, w jakim przyjdzie nam uczestniczyć. Właśnie ten odkrywczy charakter sekcji anatomii (obiektu) wydaje się najbardziej pociągającym aspektem powstania nowej wersji performensu „Lekcja anatomii”. Zdarzenie inscenizowane jest przez aktorów, których perspektywa może być uwalniająca dla nas, widzów. W rolę mistrza ceremonii wciela się Amelia Blus, młoda dziewczyna, osoba w spektrum autyzmu. Pozostałymi uczestnikami – stanowiącymi grono uczniów – są osoby z niepełnosprawnością.


Koncept i inscenizacja: Agata Skwarczyńska

Wykonawcy: Amelia Blus, Julia Karaś, Władysław Kita, Anna Komorek, Magdalena Mrzygłocka, Maciej Rams, Agnieszka Sito, Klaudia Surman, Maciej Trybus, Dorota Wach

Konsultacja dramaturgiczna: Monika Świerkosz

Współpraca: Anna Bargiel, Anna Rejowska

Czas trwania: ok. 40 min.

Premiera: 24 września 2023, godz. 17

Spektakl powstał w ramach Festiwalu Kultury Wrażliwej.

Kostiumy i elementy scenografii dzięki uprzejmości Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

  • Typ: Spektakle
  • Czas: 10.12.2023 - 17:00 - 18:00
  • Miejsce:sala teatralna Cricoteki
4
    Twój koszyk
    Rysunek postaci w hełmie stojącej przy drzwiach
    Cricot 2 Theatre. Information guide 1986
    2 X 10,00  = 20,00 
    Okładka ze zdjęciem Tadeusza Kantora
    Lekcje mediolańskie
    2 X 20,00  = 40,00 
    Okładka ze zdjęciem kobiety siedzącej pod drucianą siatką
    Szkice z pamięci
    2 X 65,00  = 130,00