Zapraszamy do zapisów na warsztaty ruchowe “Język (z) ciała”, które poprowadzi Patrycja Jarosińska. Podczas warsztatów przeprowadzony zostanie proces skupiony na poszukiwaniu języka ciała wynikającego z gestów polskiego języka migowego (PJM).
Polski język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym i ekspresyjnym, stąd podczas procesu będziemy go badać i szukać możliwości, jakie daje do wypracowania nowych kierunków ruchu ciała. Bazą do działań choreograficznych będą poszczególne znaki i frazy z PJM. Efektem końcowym warsztatów będzie pokaz powarsztatowy, który zaprezentujemy publiczności w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.
Warsztaty są skierowane dla osób g/Głuchych oraz słyszących w wieku od 18 do 40 lat. Wymagane jest doświadczenie taneczne. Liczba miejsc jest ograniczona. Całe warsztaty i spektakl będzie tłumaczony na PJM/foniczny.
Zgłoszenia można przesyłać do 15 grudnia 2023 roku. Ogłoszenie osób zakwalifikowanych do projektu nastąpi 20 grudnia 2023 roku.
Przed przesłaniem zgłoszenia, prosimy o zapoznanie się z harmonogramem. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa. Zapisy na warsztaty
10 stycznia (środa) godz.: 13:00 -16:00 – WARSZTATOWA5 -pierwsze spotkanie zespołu, praca warsztatowa;
11 stycznia (czwartek) godz.: 10:00 – 16:00 WARSZTATOWA5 – praca warsztatowa;
12 stycznia (piątek) godz.: 10:00 – 16:00 CRICOTEKA – praca warsztatowa;
13 stycznia (sobota) godz.: 10:00 – 17:00 CRICOTEKA – praca warsztatowa;
14 stycznia (niedziela) godz.: 11:00 – 19:00 CRICOTEKA – próby generalne i pokaz warsztatowy.
Lokalizacje:
CRICOTEKA – ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków oraz “Warsztatowa5” – ul. Dunajewskiego 5, 31-133 Kraków.
Prowadząca: Patrycja Jarosińska – niesłysząca pedagożka, tancerka i aktorka. Jej głównym językiem jest polski język migowy. Tańca uczyła się od osób słyszących, ale w swojej indywidualnej praktyce szuka połączenia ruchu z językiem migowym. W ostatnich latach brała udział w różnych projektach inkluzywnych, w których wspólnie tworzyły osoby słyszące i g/Głuche (m.in. w ramach programu “Taniec i niepełnosprawność” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca czy w ramach projektu “Translacje” Krakowskiego Teatru Tańca). Występowała w nagradzanych spektaklach – m.in. “Wojnie w niebie” (Cricoteka 2018), “Siostrzeństwo/sisterhood” (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie 2021). Uczestniczka licznych programów rezydencyjnych m.in. w METAL Chauffeur’s Cottage w Peterboroughu (UK), laboratorium “Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” w Teatrze ROZBARK w Bytomiu, czy w Dance Air w Hadze (Holandia) w ramach projektu Europe Beyond Acces. Ukończyła Kurs Tańca Współczesnego i Kompozycji Ruchu w Krakowie. Stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa.
Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2023 r. przyznanych Patrycji Jarosińskiej.