Jest to działanie artystyczne w pokoju Tadeusza Kantora – przestrzeni wypełnionej meblami używanymi na co dzień przez twórcę Cricot 2. Nowe przedmioty interweniują w tę przestrzeń po cichu, z poszanowaniem dla miejsca: ostatniego mieszkania twórcy.
Obok zastanych thonetowskich krzeseł zostaje wstawione nowe – współczesna wersja klasyka. Mocno geometryczne, w odróżnieniu od organicznych kształtów giętego drewna stosowanego w starych meblach. Towarzyszy mu wieszak na ubrania, który jakby wyewoluował z tegoż krzesła. W mieszkaniu przy ul. Siennej pozostały w szafie ubrania artysty. Nowy wieszak trochę zakłóca ich spokój, ostatecznie jednak poddaje się, posłusznie zajmując swoje miejsce w szeregu. Jednak kontrastowa biel tych dwóch przedmiotów wskazuje, że są jedynie implantami. W rezultacie staje się jasne, że pomimo prezentowanej pokory, nie pasują do tego świata.
Innymi przedmiotami, które ingerują w tę przestrzeń, są dwie maski. Abstrakcyjne wizerunki twarzy: z profilu i en face, będące swoistymi uosobieniami thonetowskich krzeseł. Spoglądają, ale raczej obojętnie, na przemieszczających się po pokoju widzów. Anonimowość ułatwia im ich kolorystyka. Tym razem bowiem nie jest to biel, kontrastująca z pozostałymi meblami. Rzeźby są wykonane z solidnego drewna bukowego i zostały zaimpregnowane szlachetnym brązem w tonacjach koniaku.
Interwencja Bartosza Muchy w pokoju-pracowni Tadeusza Kantora jest czwartą z cyklu ingerencji współczesnych artystów w zaaranżowaną przez Kantora przestrzeń mieszkalno-twórczą. To jednocześnie druga taka prezentacja odbywająca się z okazji rocznicy urodzin Kantora.
Wsparcie kuratorskie: Małgorzata Paluch-Cybulska, Kamil Kuitkowski
„Interwencja Bartosza Muchy w Pokoju Tadeusza Kantora” w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5, czynna:
poniedziałek – środa w godz. 11:00 – 18:00
bilety w cenie: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, w środy wstęp bezpłatny