Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą działający przy Wydziale Polonistyki UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem Ikony Awangardy.
Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Chcielibyśmy wraz z naszymi gośćmi odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Siergiej Eisenstein czy Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.
Wykłady były publikowane co dwa tygodnie we wtorki o godzinie 18.00 na fanpage’u Cricoteki i na kanale Youtube (z napisami dla niesłyszących).
Po premierowej prezentacji wykładu na fanpagu Cricoteki odbywało się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.
Wykłady są dostępne na Youtube.
Harmonogram premierowych odsłon i rozmów na żywo:
26 stycznia – Michalina Kmiecik – Tadeusz Peiper
9 lutego – Jakub Kornhauser – Gherasim Luca
23 lutego – Aleksander Wójtowicz – Siergiej Eisenstein
9 marca – Izabela Curyłło-Klag – Witkacy
23 marca – Iwona Boruszkowska – Mychajło Semenko
6 kwietnia – Katarzyna Fazan – Tadeusz Kantor
20 kwietnia – Agnieszka Karpowicz/Honorata Sroka – Themersonowie
4 maja – Konrad Sierzputowski- Maryanne Amacher
18 maja – Agnieszka Dauksza – Jaremianka
15 czerwca – Katarzyna Osińska – Aleksandra Ekster
Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
Koordynacja: Barbara Pasterak
Identyfikacja wizualna: Weird Gentlemen
Promocja: Jakub Wydra, Natalia Żabińska
Organizatorzy
Patroni medialni