Wakacje w Cricotece / Warsztaty dla dorosłych
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, obowiązują zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl
Harmonogram:
6 sierpnia, sobota, godz. 12:30
Zwiedzanie Cricoteki w kontekście Podgórza i architektury
W jaki sposób budynek Cricoteki wpisuje się w kontekst Podgórza? Jaka jest historia tego miejsca? Czym inspirowana jest bryła? Budynki elektrowni podgórskiej, która przez lata pełniła różne funkcje, Szlak Techniki, rdzawa konstrukcja, nowa i stara architektura Podgórza – to główne wątki i tematy spaceru po Cricotece, jej wnętrzach i okolicy.
13 sierpnia, sobota, godz. 12:30
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach oraz projekcja „Umarłej klasy”
Obie wystawy prezentowane w Cricotece – wystawa Tadeusza Kantora i wystawa czasowa „Kiedy znów będę mały?” korespondują ze sobą, zadając pytania o to, co daje nam wspominanie dzieciństwa. W czasie oprowadzania przewodniczka zachęci do zastanowienia się nad tym, jak sztukę Tadeusza Kantora odczytujemy dziś i jak współcześni artyści interpretują dzieciństwo, fenomen pamięci, pamiętania i dorastania.
Po zwiedzaniu wystaw zapraszamy na projekcję „Umarłej klasy” Tadeusza Kantora w odnowionej cyfrowo wersji.
20 sierpnia, sobota, godz. 12:30
Blindwalk
Zwiedzając wystawę, zwykle oglądamy zgromadzone na niej dzieła. Tym razem jednak zwiedzimy Cricotekę po omacku, z zawiązanymi oczami. Spacer będzie szansą, by odkryć inne, pozawzrokowe walory Cricoteki: dźwięki i zapachy.
27 sierpnia, sobota, godz. 11:00
Spacer dźwiękowy
Jedną z metod twórczego słuchania otaczającej rzeczywistości jest zaproponowana przez kanadyjskiego ekologa, kompozytora i pedagoga R. Murraya Schafera idea „spacerów dźwiękowych”. Korzystając z tej możliwości, odbędziemy spacer po Cricotece przygotowaną ścieżką, by dostrzec akustyczne zróżnicowanie otoczenia, skierować uwagę słuchową na dźwiękowe elementy wystawy Tadeusza Kantora, odnaleźć fragmenty nagrań i dźwięków ze spektakli Tadeusza Kantora w przestrzeni budynku.
Serdecznie zapraszamy!