Radykalne języki
SZTUKA / PERFORMANS / WYKŁAD
Projekt związany z otwarciem nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka
7-9 grudnia 2012
Kraków
Kuratorki: Maaike Gouwenberg i Joanna Zielińska
Program
Na wieczory performatywne organizowane w ramach projektu Radykalne języki obowiązuje rezerwacja. Ilość miejsc ograniczona.
Rezerwacji można dokonywać od 26 listopada pod adresem: rezerwacje@cricoteka.pl
Przepraszamy, ale ze względu na duże zainteresowanie wieczorami performatywnymi (8 i 9 grudnia) z dniem 7 grudnia zmuszeni jesteśmy wstrzymać dokonywanie rezerwacji.
Konferencja prasowa: 29 listopada 2012
Nowa siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zostanie otwarta w 2013 roku. Inaugurację nowej działalności poprzedzi program wydarzeń, pokazów i wykładów zatytułowany Radykalne języki, który rozpocznie się 7 grudnia 2012 roku.
Tadeusz Kantor był artystą radykalnym i bezkompromisowym, który budował swoje dzieło na konfliktach i napięciach, wciąż prowokując. Chciał, żeby sztuka była bezużyteczna i autonomiczna. Uznawany za heretyka awangardy zostawił po sobie ogromny dorobek, na który składają się manifesty, teksty teoretyczne, obrazy, rysunki i projekty artysty, a także obiekty oraz kostiumy ze spektakli Cricot 2. W 1980 roku założył Cricotekę, która miała być Żywym Archiwum legendarnego Teatru Cricot 2. Fundamentalnym pytaniem dla Cricoteki jest dziś pytanie o charakter dorobku artysty i o sposób jego prezentacji w kontekście muzeum.
Projekt Radykalne języki próbuje zmierzyć się z twórczością artysty, jednocześnie wskazując na nowe możliwe kierunki jej interpretacji, otwierając tym samym dzieło Tadeusza Kantora na współczesne dyskursy. Wydarzenie będzie mieć charakter multidyscyplinarny i performatywny. Na program składać się będą pokazy performansów, przedstawienia teatralne, wykłady performatywne, warsztaty, projekcje filmów oraz pokazy instalacji. Jego unikatowość ma wskazać na wyjątkową misję instytucji. Program będzie przeglądem różnorodnych postaw sztuki współczesnej w czasach, gdzie white cube zamieniono na black box, artyści zmieniają dyscypliny (czerpią z teatru, literatury, historii tańca, kina), poszukują luk w historii, pasożytują na językach i formach dobrze już znanych z przeszłości. Nasza propozycja łączy zindywidualizowany język sztuki współczesnej z autonomicznym dziełem Tadeusza Kantora. Jego radykalne i przełomowe poglądy na sztukę i teatr, jego idee dotyczące bycia na scenie, pozycji i roli aktora a także te związane z żywym archiwum będą przywoływane w działaniach zaproszonych artystów.
PUBLIKACJA:
W przewodniku po Radykalnych językach będzie można znaleźć informacje na temat projektów, manifest Tadeusza Kantora, teksty piosenek śpiewanych w czasie performansu Nicole Beutler, opis nowej działalności Cricoteki, oraz dziewięć wybranych instrukcji perfomansów napisanych przez Yoko Ono. Artystka namawia widzów, żeby śmiali się przez cały dzień, tworzyli w wyobraźni mapy miasta czy obserwowali spadające płatki śniegu… Dzięki instrukcjom każdy może zostać performerem!
pobierz katalog
UCZESTNICY:
Nicole Beutler / Yann Chateigné Tytelman / Sebastian Cichocki / Michael Elmgreen & Ingar Dragset / Jos de Gruyter & Harald Thys / Styrmir Örn Guðmundsson / Zhana Ivanova / Tadeusz Kantor / Nathaniel Mellors / Yoko Ono / Michael Portnoy / Ian Saville / Egill Sæbjörnsson / Voin de Voin & Ancelle Beauchamp
Projekt Radykalne języki realizowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Przedstawicielstwa Flandrii przy Ambasadzie Belgii oraz Fundacji Mondriana.
Partner projektu: Barka Alrina, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.
Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Karnet, O.pl, Cracow-life.com, Purpose.com.pl, E-splot.