Wszystkie wpisy

Lekcja anatomii – reinterpretacja | Otwarty nabór

Cricoteka wraz z Agatą Skwarczyńską zaprasza do wspólnej pracy nad performansem inspirowanym happeningiem Tadeusza Kantora „Lekcja anatomii wedle Rembrandta”. Projekt skierowany do osób dorosłych z niepełnosprawnościami, przyjmie formę dwutygodniowych warsztatów zakończonych pokazem.

fot. G. Mart

Otwarty nabór

Zgłoszenia można przesyłać do 20 sierpnia.

Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza 

Ilość miejsc jest ograniczona. Grupa projektowa zostanie wyłoniona podczas pierwszego spotkania wszystkich zainteresowanych w dniu 23 sierpnia 2023 r.

Harmonogram realizacji projektu:

23 sierpnia, 11:00–13:00 pierwsze spotkanie zespołu

11–16 września i 18–23 września (w godzinach popołudniowych) – praca warsztatowa

24 września – prezentacja spektaklu

Miejsce: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4 [dojazd]

Szczegóły organizacyjne:

Każdego dnia warsztatów planujemy 4-godzinną pracę i czas na przerwę obiadową. Wszystkim uczestnikom oferujemy honorarium za udział w prezentacji końcowej oraz zapewniamy posiłek podczas każdego dnia warsztatów.

Zgłoszenie udziału w projekcie łączy się z deklaracją obecności we wszystkich dniach warsztatów oraz udziałem w otwartym pokazie w dniu 24 września. Podczas zgłoszenia prosimy o informacje o indywidualnych potrzebach takich jak: pętla indukcyjna, pomoc asystenta, pomoc z dotarciem z przystanku, tłumacz polskiego języka migowego (PJM).

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy na adres: bargiel@cricoteka.pl lub rejowska@cricoteka.pl albo telefonicznie pod numerem (12) 442 77 70.

Lekcja anatomii – reinterpretacja 

Tadeusz Kantor czterokrotnie powracał do inscenizacji obrazu „Lekcja anatomii doktora Tulpa”, za każdym razem w innej interpretacji, tak jakby bardziej interesowały go zmieniające się okoliczności i konteksty niż wierne przeprowadzenie zdarzenia według wcześniejszego scenariusza. „Lekcja Anatomii – reinterpretacja” wg Agaty Skwarczyńskiej i uczestników projektu jest dodaniem nowej wartości w katalogu prób rekonstrukcji słynnego obrazu. Obecność osób zaangażowanych w projekt będzie miała fundamentalny wpływ na przebieg i konteksty zdarzenia. Ich indywidualne „bycie w sytuacji” będzie na nowo tworzyć zdarzenie, rezonując z wcześniejszymi interpretacjami happeningu przez Kantora.

Agata Skwarczyńska – scenografka, artystka wizualna, kuratorka. Stworzyła scenografię i oprawę wizualną do licznych spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. W swoich projektach kieruje się doświadczeniami sztuki konceptualnej oraz minimalizmu. Interesuje ją symbiotyczna relacja między aktorem i zaprojektowaną przestrzenią. Chociaż oba elementy funkcjonują niezależnie, dopiero ciało aktora nadaje scenografii znaczenie. Inspiruje się również różnorodnymi formami krajobrazu przyrodniczego jako naturalnego tła ludzkiego życia. Często projektuje obiekty (rzeźby, instalacje). Ulubionym materiałem, po który często sięga w swych pracach, jest tkanina. Od kilku lat zajmuje się tkaniną artystyczną (tradycyjne tkactwo i plecionkarstwo).

Regulamin warsztatów

 

3
    Twój koszyk