Kilka fotografii według Tadeusza Kantora
17 sierpnia – 2 października 2016
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
ul. Sienna 7/5, Kraków
Wstęp wolny
Przy ul. Siennej 7/5 w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora jak zawsze odwiedzić można pokój, w którym artysta mieszkał w latach 1987–1990 i tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Zachowały się w nim meble, osobiste przedmioty, ubrania, notatki i szkice. Dzięki nim przestrzeń wygląda jak przed laty, kiedy artysta opuścił ją na zawsze.
Obok Pracowni – mieszkania Tadeusza Kantora – mieści się Galeria, której wnętrze zaprojektował sam artysta. Prace nad adaptacją strychu rozpoczęły się jeszcze za jego życia, a projekt zakończyła Cricoteka według pomysłu Kantora.
Już w październiku w Galerii-Pracowni zostanie otwarta nowa wystawa rysunków Tadeusza Kantora – aneks do prezentowanej w tym samym czasie w głównej siedzibie Cricoteki przy ul. Nadwiślańskiej wystawy „Schlemmer │Kantor”. Zanim to jednak nastąpi, w Galerii-Pracowni można będzie zobaczyć niewielką instalację składającą się z fotografii dokumentujących spektakle Teatru Cricot 2.
Trzynaście prezentowanych zdjęć w grubych drewnianych ramach Tadeusz Kantor przygotował w 1979 roku z myślą o wystawie w Palazzo delle Esposizioni w Rzymie. Na odwrociu fotografii widnieją autorskie pieczęcie i sygnatury artysty. Kantor zaprojektował kształt i kolor tych ram oraz sposób prezentowania w nich fotografii. Zdjęciom towarzyszyć będą dwie szuflady, które służyły do przechowywania i eksponowania dokumentacji fotograficznej w Archiwum Cricoteki przy ul. Kanoniczej 5.
W 1983 roku Kantor zaprojektował w drewnie dużą szafę z szufladami, w której zgromadzono sto zdjęć ze spektaklu „Umarła klasa”. Ułożone według kolejności scen w spektaklu, fotografie naklejono na pomalowane na czarno sklejki, opatrzono informacją o tytule sekwencji i umieszczono w przegródkach szuflad. Szafa została usunięta z Archiwum, jednak w kolekcji Cricoteki zachowało się ok. 150 fotografii na deskach i dwie drewniane szuflady.
Na wystawie, na zaprojektowanym przez Kantora do Archiwum stole, w szufladach tych pokazane zostaną wybrane zdjęcia z „Umarłej klasy” (1975), ze spektakli Witkacowskich („Mątwa”, 1956; „Cyrk”, 1957; „Wariat i zakonnica”, 1963; „Kurka wodna”, 1967; „Nadobnisie i koczkodany”, 1973) oraz ze spektaklu „Balladyna” z okresu Podziemnego Teatru Niezależnego (1943).
Prezentacji tej towarzyszyć będą audiowizualne rejestracje prób wybranych spektakli Teatru Cricot 2: „Niech sczezną artyści” (1985), „Nigdy tu już nie powrócę” (1987) i „Dziś są moje urodziny” (1991), których realizację zlecił Kantor do zasobów Cricoteki.
Przy Siennej przygotowano także wybór wydawnictw na temat życia i twórczości Tadeusza Kantora, z którymi można się zapoznać w kąciku czytelniczym Galerii.
Kuratorzy: Małgorzata Paluch-Cybulska, Bogdan Renczyński