„Jak się staje, kim się jest” – wystawa inaugurująca nową siedzibę BWA w Tarnowie
Jak się staje, kim się jest to międzynarodowa wystawa prezentująca prace artystów współczesnych z Polski, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Rosji, podejmujących refleksję nad istotą twórczości i tradycji artystycznej. Wśród zgromadzonych na niej instalacji, malarstwa, prac audio i wideo, przewijają się wątki autobiograficzne, zagadnienia związane z pamięcią, traumą i ikonografią młodości.
Otwarcie: 10 maj 2013, godz. 19.00
Wystawa czynna do 23 czerwca 2013
BWA w Tarnowie
Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Artyści: Vasil Artamonov & Alexey Klyuykov, Bownik, Simon Fujiwara, Heike Gallmeier, Tadeusz Kantor, Tomasz Kowalski, Zbigniew Libera, Jonas Mekas, Eugeniusz Rudnik, Daniel Rumiancew, Aiko Tezuka, Honza Zamojski, Anna Zaradny
Kuratorki: Agnieszka Pindera, Marika Zamojska
Aranżacja wystawy: Robert Rumas
Oprawa graficzna: Kaja Gliwa
Partnerem wystawy jest Cricoteka, która specjalnie na tę okazję wypożyczyła Ogród Strzelecki Tadeusza Kantora.
Datowany na 1932 rok „Ogród Strzelecki” to jedna z najwcześniejszych zachowanych prac plastycznych Tadeusza Kantora.
Projekt inspirowany jest wczesnymi latami szkolnymi (1926–1934) Tadeusza Kantora, które spędził w Tarnowie. To miasto nie jest tylko miejscem, gdzie artysta, późniejszy prekursor awangardy, chodził do gimnazjum; tu także podjął decyzję, że zostanie malarzem i tu powstały jego pierwsze malarskie wprawki. Dominującym motywem przewijającym się w pracach prezentowanych na wystawie Jak się staje, kim się jest stała się zatem przeszłość i osobisty stosunek twórców do tradycji zarówno artystycznej, jak historycznej czy kulturowej.
Obejrzeć będzie można między innymi obrazy Tadeusza Kantora ze zbiorów tarnowskich instytucji, które na wystawie doczekają się współczesnej interpretacji oraz nowych, dosłownie i w przenośni, ram. Artystyczny duet: Vasil Artamonov & Alexey Klyuykov pokazuje Kantora na swój własny sposób, włączając prace Mistrza w zbudowaną z materiałów biednych instalację-rzeźbę.
Wystawa Jak się staje, kim się jest inauguruje działalność tarnowskiego BWA w nowej, parkowej i tym razem stałej siedzibie. Wraz z towarzyszącym jej programem dodatkowym spotkań, warsztatów i wydarzeń, stanowi z jednej strony kontynuację strategii programowej instytucji pod kierownictwem Ewy Łączyńskiej-Widz, z drugiej zaś jest początkiem kolejnego długofalowego projektu Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal poświęconego relacji regionalnego dziedzictwa i sztuki współczesnej.
źródło: materiały organizatora
W 2009 roku nakładem Cricoteki ukazała się książka W Tarnowie i Krakowie. Szkolne lata Tadeusza Kantora. 1924-1939, pod redakcją Józefa Chrobaka i Justyny Michalik.
Jest to książka, która zawiera opis trzech bardzo ważnych miejsc w życiu artysty – Wielopola Skrzyńskiego, gdzie się urodził i spędził swe najwcześniejsze lata, Tarnowa, do którego wyjechał aby uczyć się w I. Gimnazjum im. Brodzińskiego i wreszcie Krakowa, gdzie podjął wymarzone studia na Akademii Sztuk Pięknych. To historia o losach młodego Kantora, opowiedziana w szerokim kontekście ówczesnych wydarzeń w Polsce i za granicą. To książka, która pozwala poznać i lepiej zrozumieć atmosferę, w której wyrastał i która kształtowała twórcę Cricot 2.
Pozycja do nabycia w siedzibie Cricoteki i w sklepie internetowym.