Wszystkie wpisy

Digitalizacja kolekcji kostiumów

Pamiętacie wystawę „Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora”? Miło nam poinformować, że kontynuujemy prace związane z kostiumami. W styczniu 2023 roku nawiązana została współpraca pomiędzy naszym Muzeum a Regionalną Pracownią Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie polegająca na zdigitalizowaniu części kolekcji CRICOTEKI.

Muzeum Tadeusza Kantora w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA wraz z Regionalną Pracownią Digitalizacji  Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie digitalizuje część kolekcji CRICOTEKI. Są to kostiumy teatralne, powstałe do realizacji Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora: począwszy od powstania Teatru w Klubie Plastyków w Krakowie w 1955 roku, poprzez spektakle inspirowane dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza, realizacje legendarnego Teatru Śmierci (od „Umarłej klasy”, 1975 r.), po kostiumy z ostatniego spektaklu („Dziś są moje urodziny”, 1991 r.).

W zasobach CRICOTEKI przechowywanych jest 270 numerów inwentarzowych działu VI, na które składa się ok. 1.390 obiektów. Wszystkie obiekty zostały scyfryzowane w kilku ujęciach, a wybrane zdygitalizowane do modeli 3D. Zdjęcia zasilą cyfrowe zbiory CRICOTEKI, a ich wybór zostanie umieszczony w publikacji zatytułowanej „Tadeusz Kantor. Kostiumy. Katalog zbiorów muzealnych, tom 5”.

CRICOTEKA otrzymała dofinansowanie programu rządowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego („Wspieranie działań muzealnych”) na realizację tego projektu w trybie dwuletnim, a MIK jest współorganizatorem realizacji zadania poprzez wykonanie i udostępnienie materiału wizualnego do katalogu. Działania w postaci wydania katalogu, sfotografowania, opracowania, przeanalizowania części zbiorów ma na celu zaprezentowanie w postaci atrakcyjnego poznawczo projektu wydawniczego szerokiemu gronu odbiorców niezwykle istotnej części kolekcji instytucji, która dotąd nie była w pełni ani omówiona, ani upubliczniona.

8
    Twój koszyk
    Biała okładka z literą G i napisem powroty/returns
    Zbigniew Gostomski. Powroty/Returns
    2 X 42,00  = 84,00 
    Okładka ze zdjęciem kobiety siedzącej pod drucianą siatką
    Szkice z pamięci
    2 X 65,00  = 130,00 
    Okładka ze zdjęciem Wielopola
    Wielopole, Wielopole by Tadeusz Kantor
    2 X 50,00  = 100,00 
    Biała okładka z napisem Tadeusz Kantor: The Theatre of Death
    Tadeusz Kantor: The Theatre of Death
    2 X 50,00  = 100,00 
    Okładka z żółtym napisem Nic 2 razy. W tle zdjęcie performance'u
    Nic 2 razy/Nothing Twice
    2 X 60,00  = 120,00