Festiwal Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”

Festiwal Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty” 25-28.11.2017

Wydarzenia odbywające się w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

 

Sobota, 25.11.2017

11.30-12.30 W roli głównej cienie – warsztaty dla dzieci w wieku 3,5-5 lat

13.00-14.00 Jakie kształty widać w ciemności? – warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat

14.00 Teatr Piccolo, „Pluk z wieżyczki”, spektakl w wykonaniu dzieci z Wadowickiego Centrum Kultury (dla widzów od 3 r.ż)

15.00 Dziecko i świat sztuki – dyskusja

 

Niedziela, 26.11.2017

11.00 Opowieści z walizki, „Klementynka”, opowieść dla dzieci od 4 roku życia, CRICOTEKA

14.00 Opowieści z walizki, „O chłopie co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka”, opowieść dla dzieci od 4 roku życia, CRICOTEKA

 

Poniedziałek, 27.11.2017

10.00 Teatr Figurki, „Robot i motyl”, spektakl dla dzieci 3-7 lat

10.30 Wędrowny Teatr Lale Małe Mi, „TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch”, spektakl dla dzieci od 3 roku życia

17.30-20.30 Dziecko i sztuka – warsztat dla nauczycieli inspirowany wystawą Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

 

Wtorek, 28.11.2017

9.30 Teatr Figur, „Król Maciuś I”, spektakl dla dzieci w wieku 6-11 lat

 

 

Sobota, 25.11.2017 godz. 14.00

Teatr Piccolo „Pluk z wieżyczki”

Spektakl powstał na podstawie książki Annie Schmidt p.t. „Pluk z wieżyczki”. To opowieść o chłopcu- podróżniku, który pewnego dnia pojawia się w małym miasteczku. Zaprzyjaźnia się z gołebicą Gercią i karaluchem Zazą. Poznaje panią Piórowską i osobliwą rodzinę Tupalskich. Ten chłopiec o wielkim sercu szybko zjednuje sobie przyjaciół. Ale któregoś dnia harmonijne życie załamuje się. Pluk staje przed ogromnym wyzwaniem- uratowaniem Ogrodu Turkawek przed zagładą. Czy uda mu się wypełnić to zadanie? Czy starczy mu odwagi, aby ocalić zielony raj dla zwierząt i ptaków?

Scenariusz: Katarzyna Kloska

Reżyseria: Monika Filipowicz

Występują: Maja Wyka, Milena Sikora, Wiktoria Jamróz, Kinga Krzyścin, Hania Stawinoga, Joanna Hałat, Malwina Leśniak, Karolina Król, Wiktoria Wacław, Magdalena Rataj, Hubert Kochan, Filip Borkowski, Michał Woźny, Kordian Bargieł.

Spektakl trwa 40 minut.

Przedstawienie dziecięcego Teatru Piccolo z Wadowickiego Centrum Kultury.

Wstęp bezpłatny. Rezerwacja wejściówek: figurki@teatrfigur.pl

 

Sobota 25.11.2017, godz. 15.00

Dziecko i świat sztuki – dyskusja

W jaki sposób wprowadzać dziecko w świat sztuki?
Jaki jest związek teatru i szkoły?
Czego szkoła może oczekiwać od teatru?
Czy teatr powinien być obecny w szkole?

O inicjacji teatralnej, doświadczeniach artystycznych, pedagogice teatru i działaniach edukacyjnych rozmawiać będą Barbara Pasterak – koordynatorka wydarzeń edukacyjnych Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka; Magdalena Miklasz – aktorka, reżyserka spektakli dla dzieci, inicjatorka akcji społeczno-artystycznych m.in. w Dynowie i Nowej Hucie; Dagmara Żabska – szefowa i założycielka Teatru Figur Kraków, reżyserka spektakli dla dzieci, menadżerka kultury, koordynatorka projektów edukacyjno-artystycznych; Konrad Dworakowski – reżyser, autor tekstów piosenek dla dzieci i dorosłych, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru “Pinokio” w Łodzi prowadzącego nowatorskie działania z zakresu edukacji teatralnej.

Wstęp bezpłatny.

 

Niedziela, 26.11.2016 godz. 11.00

Opowieści z walizki, Klementynka”

„Klementynka” to bajka prowansalska. To historia dziewczynki, która popadła w tarapaty z powodu swojej próżności; niemniej maleńkie ziarenko dobra i empatii ratuje ją z opresji. Bajka dla dzieci w różnym wieku, także najmłodszych; opowieści towarzyszą ręcznie szyte lalki, w powietrzu unosi się zapach lawendy, dzieci uczestniczą w bajce aktywnie, śpiewają i tańczą (tańce francuskie i zabawy taneczne), jest też czas na rozmowę o marzeniach.

Występują: Joanna Sarnecka – opowieści, śpiew, akordeon, taniec

Maciej Harna – lira korbowa, bębenek obręczowy.

Czas trwania: 25 minut + animacje muzyczne

Bilety: 12 zł. Rezerwacja biletów: figurki@teatrfigur.pl

 

Niedziela, 26.11.2017 godz. 14.00

Opowieści z walizki, O chłopie, co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka”

Pełna uroku i prosta opowieść o wędrówce podczas której główny bohater pomaga zwierzętom, roślinom i ludziom dzięki czemu zyskuje więcej, niż się spodziewał. Bajce towarzyszy muzyka polska, rytmy mazurkowe i tradycyjne polskie tańco-zabawy. Doskonała także dla najmłodszych uczestników, nawet od 3 lat.

Występują: Joanna Sarnecka Maciej Harna

Czas trwania: 25 minut opowieści + muzyczne zabawy animacyjne

Bilety: 12 zł. Rezerwacja biletów: figurki@teatrfigur.pl

 

poniedziałek, 27.11.2017 godz.10.00

Teatr Figurki, „Robot i motyl”

Zwykła, biała kartka papieru. Taka, co szeleści przy potrząsaniu, zgina się na wszystkie strony i spada, kiedy wiatr zawieje. Zmięta w kulkę doleci daleko, złożona cztery razy może być statkiem, czapką, peryskopem, robotem.

Głównym bohaterem spektaklu jest właśnie biała kartka, bo to z niej wyłaniają się kolejni bohaterowie – Dondon, który potrafi odpowiadać tylko na pytania z karteczki, Motyl Strzałeczka i jego śmiertelny wróg Nietoperz, oraz cała plejada łąkowych skoczków.

Spektakl powstał na podstawie opowiadań Vytautė Žilinskaitė.

 

„Robot i motyl” to spektakl, który rodzi się na oczach dzieci. Jest to opowieść o emocjach, relacjach, wyzwaniach jakie inni nam stawiają i o wymaganiach wobec siebie samych. To wzruszające historie, bezcenne rady i dużo śmiechu. Dla dzieci spektakl jest świetną teatralną przygodą – uczestniczą w nim aktywnie, są w nieustannym dialogu z aktorami.

 

Reżyseria i adaptacja: Dagmara Żabska

Lalki: Brane Solce i zespół

Scenografia: Beata Klimkowska

Muzyka: Andrzej Bonarek

Produkcja: Marta Hankus

Występują: Tadeusz Dylawerski, Mateusz Wróbel

 

Czas trwania: 60 min (spektakl z warsztatem)

Spektakl dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Bilety: 16 zł. Rezerwacja biletów: figurki@teatrfigur.pl

 

Poniedziałek, 27.11.2017 godz. 10.30

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, „TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch”

„Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraaaz?
Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle.”

„TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w RUCH” Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi to niesamowita opowieść o dzieciństwie i o urwisie, który potrafi marzyć. Chce być strażakiem, chemikiem (i jak to się kończy!), magikiem i hodowcą jaszczurek. Rusza nawet w podróż do Ameryki!

Spektakl opowiada z dystansem i humorem historię małego Julka, który kiedyś zostanie poetą. Zachwyca parafrazami wierszy, perspektywą, przekształcającą się scenografią, kolorami, kostiumami i przeplatającymi się scenami aktorskimi, lalkowymi, wspólną zabawą.

fot. Michał Strokowski

 

scenariusz: Marta Guśniowska

wsparcie reżyserskie – Piotr Bikont

muzyka Jacek „Budyń” Szymkiewicz

Piosenki powstały na podstawie książek Wydawnictwa Literatura: „Rany Julek” – Agnieszki Frączek, oraz „Tuwimowo” – panteonu współczesnych polskich poetów z Wandą Chotomską i Michałem Rusinkiem na czele.

Występują: Sława Tarkowska, Graża Wielgus

Przeobrażająca się scenografia to efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski.

 

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.

Czas trwania: ok. 45 minut

Bilety:16 zł. Rezerwacja biletów: figurki@teatrfigur.pl

 

poniedziałek, 27.11.2017 godz.17.30-20.30

Dziecko i sztuka – warsztaty dla nauczycieli

Zapraszamy nauczycieli przedszkola oraz edukacji wczesnoszkolnej na szkolenie z zakresu pedagogiki teatru pt. „Dziecko i sztuka” – warsztat inspirowany wystawą w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka organizowany w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty” przez Centrum Edukacji Teatralnej.

Warsztat porusza zagadnienie wprowadzania dziecka w świat sztuki.
Czy Kantor może być inspirujący dla 8-latków?
Czy jest tematem dla młodszych dzieci?

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób można planować i realizować zajęcia teatralne inspirowane sztuką – także wystawami muzealnymi. Jest to też wstęp do budowania warsztatów kontekstowych z użyciem narzędzi teatralnych.

W trakcie warsztatu uczestnicy będą wymyślać zabawy, etiudy i ćwiczenia teatralne inspirowane wystawą w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Poznają możliwości zastosowania wybranych technik teatralnych – improwizacji, kreacji zbiorowej, teatru cieni, teatru papieru, animacji w pracy z dziećmi.

Praca warsztatowa połączona jest ze zwiedzaniem wystawy.

Rezerwacje: martyna@edukacjateatralna.pl

 

wtorek, 28.11.2017, godz. 9.30

Teatr Figur, „Król Maciuś Pierwszy”

Spektakl „Król Maciuś Pierwszy” to historia dorastania. To opowieść mierzeniu się z własnymi słabościami, pogonią za marzeniami i konfrontacji z porażką. W świecie, w którym obowiązuje terror uśmiechu i przymus sukcesu sprawdzamy, co będzie, jeśli wszystko NIE będzie dobrze? Jeśli zrobimy błąd? Co będzie, jeżeli przegramy?

Historia Maciusia dotyka dwóch ważnych tematów – pojęcia „dorosłości” oraz kondycji współczesnego świata. Kultura dziecięca i młodzieżowa nie traktuje dojrzałości jako wartości. Dorośli są zajęci sobą i swoją pracą. Dorośli to wrogowie – nic nie wiedzą, nic nie rozumieją. Życie kończy się po dwudziestce. Odpowiedzialność, pracowitość, mierzenie się ze światem, a przede wszystkim umiejętność ponoszenia porażek, to nie są modne tematy.

Spektakl jest pretekstem do tego, aby opowiedzieć o świecie, który nie jest jednoznaczny, w którym podejmujemy złe decyzje i ponosimy tego konsekwencje. Co wcale nie musi oznaczać końca świata, natomiast musi zobowiązywać do zmiany planów.

fot. Andrzej Pietyra

Reżyseria: Dagmara Żabska

Adaptacja: Marta Hankus

Scenografia: Edyta Stajniak

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski

Obsada: Dominika Byrska, Tadeusz Dylawerski, Mateusz Wróbel, Marta Hankus

Produkcja: Marta Hankus

Realizacja scenograficzna: Agnieszka Polańska, Piotr Idziak, Edyta Stajniak

Konsultacje animacyjne: Agnieszka Makowska

Światło i dźwięk: Murat Kornaev

Pomoc w realizacji: Andrzej Pietyra, Paulina Pikiewicz, Anna Mastaj

Dla dzieci w wieku 6-11 lat.

Czas trwania: 50 minut

Bilety: 16 złotych. Rezerwacje: figurki@teatrfigur.pl

 

 

 

0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu