Wszystkie wpisy

Spektakl „Giaur” w Cricotece

Scena ze spektaklu "Giaur. Aktor stojący nad stołem. Na nim usypana z pisaku góra przypominająca postać człowieka. W tle sceneria z liśćmi.

6 czerwca o godzinie 18.00 zapraszamy na spektakl „Giaur” zrealizowany w ramach stypendium twórczego MKiDN w kategorii Teatr – „Giaur” na podstawie tekstu Lorda Byrona w tłumaczeniu Adama Mickiewicza.

Idea projektu nawiązuje do istoty „Teatru śmierci” Tadeusza Kantora. Spektakl mimo tradycyjnej i klasycznej formy (wiersza) podejmuje problemy współczesnego świata. Nawiązanie do współczesności następuje zarówno poprzez uwypuklenie ponadczasowych treści, jak i wykorzystanie nowoczesnych środków teatralnych – projekcji wideo, multimediów, symboliki w scenografii.

Spektakl jest zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur – pokutnik i Ojciec Spowiednik – Widownia. Za pomocą tradycyjnej i klasycznej formy wiersza podejmuje problemy współczesnego świata. Scenografia w spektaklu, za pomocą elementów symbolicznych odnosi się do współczesnej rzeczywistości, jak równocześnie kreuje przestrzeń, w której porusza się główny bohater-Giaur. Zderzając formę klasyczną utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej i eksponując równocześnie różne estetyki wizualne, spektakl ma na celu pokazanie konfliktu, braku przystosowania i wyobcowania głównego bohatera, do otaczającego go współczesnego świata.

Spektakl Giaur. Mężczyzna na scenie, siedzi przed akwarium napełnionym wodą. Obok niego stół oraz leżąca na nim postać przypominająca szkielet. W tle wizualizacje barierek.

fot. Przemysław Wiśniewski

Nadrzędnym zagadnieniem, wokół którego skonstruowana jest główna idea spektaklu to temat śmierci. Równie istotnym tematem podejmowanym w spektaklu jest przyroda, a w szczególności brak szacunku do tego co naturalne. Natura, jak główny bohater musi uciekać, tylko, że powoli zaczyna brakować miejsca w którym można się ukryć. Użyte w spektaklu środki multimedialne takie jak projekcje video odzwierciedlają potęgę przyrody i jej żywiołów, jak i współczesne przejawy niehumanitarnego traktowania zwierząt.

Człowiek stojący przy zasłonie w półmorku. Pada na niego oraz zasłonę za nim cień.

fot. Przemysław Wiśniewski

„Giaur” George Byrona w tłumaczeniu Adama Mickiewicza

reżyseria: Henryk Hryniewicki

scenografia: Dagmara Jemioła-Hryniewicka

muzyka: Piotr Zygma

Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Data: 6 czerwca (niedziela)

Godzina: 18:00

Bilety: 30 zł normalne, 25 zł ulgowe

Bilety dostępne TUTAJ

 

 

6
    Twój koszyk
    [Zdjęcie kolorowych okładek książki „Zapraszanie. Sarkis-Kantor”]
    Zapraszanie. Sarkis – Kantor
    2 X 50,00  = 100,00 
    Rysunek postaci w hełmie stojącej przy drzwiach
    Cricot 2 Theatre. Information guide 1986
    2 X 10,00  = 20,00 
    Okładka ze starszym mężczyzną w meloniku i garniturze
    Tadeusz Kantor przed Umarłą Klasą
    1 X 30,00  = 30,00 
    Plakat z sylwetką Kantora
    Kantor et après...
    1 X 20,00  = 20,00