Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie online – na kanale YouTube Cricoteki będzie można zobaczyć „Pokój nieobecnych” reżyserii Joanny Pawlik. Pokaz będzie dostępny jedynie w najbliższy weekend!
Wyobraźmy sobie, w jakiej sytuacji znalazły się osoby z niepełnosprawnościami podczas pandemicznego zamknięcia, jak wpłynęło ono na ich podstawowe, codzienne czynności. Ich rzeczywistość stała się z dnia na dzień labiryntem, do którego trudno zamówić obiad; trójkątem bermudzkim, w którym znikają kurierzy jedzeniowi; przymusowym obozem pracy, gdzie najgorszą męka jest skazanie na jej brak. Radio zamieniło się w megafon, który każdego dnia podawał liczbę zmarłych. Przyjaciele i rodzina byli zawsze zbyt daleko, brakowało miłości, dotyku. Spróbujemy spojrzeć wstecz i odtwarzając wspólnie tę sytuację przygotować się na kolejną podobną.
Pokaz online będzie dostępny na kanale YouTube Cricoteki od godziny 18:00 18 lutego (piątek) do 24:00 20 lutego (niedziela).
Link do kanału YouTube: https://www.youtube.com/c/CricotekaKantora/videos
Joanna Pawlik – artystka sztuk wizualnych, zajmuje się wideo, fotografią, performansem, reżyserią koncertów muzycznych oraz malarstwem i rysunkiem. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. W swoich pracach o dużym potencjale krytycznym (m. in. wideo „Balans” czy „Schody”) bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie „normy społecznej” i – często w przewrotny sposób – „atakuje niepełnosprawność”.
Twórcy: Edward Gil-Deskur, Justyna Kania, Monika Kwaśniewska-Mikuła, Joanna Kwiecień, Weronika Kułacz, Wiktor Okrój, Joanna Pawlik, Dorota Wach.
Muzyka: Edward Gil-Deskur / DJ Edee Dee, Tomasz Przetacznik
Multimedia: Mariusz Gąsior, Mariusz Potępa
Kostiumy: Kamil Kuitkowski
Kuratorka projektu: Barbara Pasterak
Współpraca: Olga Curzydło
Nagranie: Grzesiek Mart
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Cricoteka otwarta” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerami przy projekcie są Fundacja Kultury bez Barier, Małopolski Instytut Kultury, Teatr 21 oraz Centrum Sztuki Włączającej Downtown.