8 września 2020 – warsztaty/wykład udostępniony online.
W teatrze Tadeusza Kantora muzyka tworzyła niezwykle gęstą sieć znaczeń. Podobnie jak obrazy budowane przez aktorów, obiekty i scenografię, odwoływała się ona do konkretnych wspomnień, zdarzeń, a także uniwersalnych symboli i doświadczeń ogólnoludzkich.
Wykład poświęcony zostanie muzycznym sposobom odsłaniania przeszłości w teatrze oraz budowania narracji scenicznej poprzez cytaty muzyczne. Wychodząc od spektakli Tadeusza Kantora oraz wykorzystywanych przez twórcę motywów muzycznych spróbujemy przyjrzeć się wybranym praktykom współczesnych reżyserów w zakresie posługiwania się kompozycjami zapożyczonymi, posiadającymi swoją historię.
Osoby zainteresowane otrzymaniem nagrania proszone są o kontakt: Justyna Droń, tel: 12 423 01 07 // mail: slawik@cricoteka.pl
6 października 2020 – warsztaty plenerowe na placu Cricoteki, ul. Nadwiślańska 2-4.
Godzina 11.00-12.30
Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na akustyczną sferę teatru, która wykracza daleko poza brzmienie samego słowa. Muzyka oraz wszelkiego rodzaju odgłosy pochodzące ze sceny i widowni mają nierzadko istotny, choć często nieuświadomiony wpływ na to, jak odbieramy i zapamiętujemy przedstawienie. Podczas warsztatów spróbujemy rozwinąć techniki „aktywnego” słuchania, a także uruchamiania wyobraźni i pamięci za pomocą dźwięków. Uczestnicy warsztatów proszeni są o zabranie ze sobą maty gimnastycznej bądź karimaty.
Prowadzenie:
dr Magdalena Figzał-Janikowska – teatrolog, kulturoznawca, recenzentka teatralna. Pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi badania poświęcone muzyce scenicznej oraz eksperymentalnym formom teatru muzycznego.
Wstęp na wszystkie spotkania jest darmowy.
Kontakt: Justyna Droń, tel: 12 423 01 07 // mail: slawik@cricoteka.pl
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: slawik@cricoteka.pl