Zapraszamy do projektu Laboratorium obiektu na pięć spotkań, które odbędą się w Cricotece. Inspiracją będą dla nas obiekty teatralne Tadeusza Kantora, a także przedmioty codzienne, osobiste, przywołujące pamięć i wspomnienia.
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą szukać możliwości działań z przedmiotami codziennego użytku i poszukiwać przedmiotów, które mają znaczenie w ich osobistych historiach. Będą także poznawać kolekcję Kantora i jego idee związane z obecnością przedmiotu w przestrzeni.
Obiekty Kantora staną się pretekstem do osobistych poszukiwań. Wędrując przez prywatne archiwa zastanowimy się nad relatywizmem wspomnień związanych z przedmiotem i znaczeń jakie może nieść.
Zakończeniem cyklu będzie miniwystawa stworzona przez seniorów i seniorki – na bazie własnych wspomnień dotyczących konkretnych przedmiotów zbudujemy ekspozycję stanowiącą intymny pomost między przeszłością i teraźniejszością.
Spotkania będą miały charakter warsztatów teatralnych, spacerów, warsztatów twórczych połączonych ze zwiedzaniem wystawy.
Terminy spotkań: 23 września, 7 października, 21 października, 4 listopada, 18 listopada.
Spotkania będą się odbywały w kameralnych grupach w Cricotece (ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków).
Uczestnictwo w programie wymaga obecności w całym cyklu zajęć.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie się poprzez wysłanie maila na adres slawik@cricoteka.pl.
Szczegółowy harmonogram:
23 września, czwartek, godzina 12.00 – warsztaty z animacji przedmiotu oraz zwiedzanie wystawy Tadeusz Kantor. Widma.
7 października, czwartek, godzina 12.00 – spacer śladem obiektów w przestrzeni miejskiej. Miejsce spotkania: ul. Kanonicza 5.
21 października, czwartek, godzina 12.00 – warsztaty teatralne.
4 listopada, czwartek, godzina 12.00 – warsztaty tworzenia opisów przedmiotów z domowego archiwum i wspomnień.
18 listopada, czwartek, godzina 12.00 – wspólne budowanie miniwystawy obiektów osobistych.
O prowadzących:
Justyna Droń – pedagożka teatru, animatorka kultury. Autorka różnorodnych działań inspirowanych sztuką współczesną m.in. warsztatów twórczych, działań w przestrzeni miejskiej, publikacji oraz programów do wystaw. Koordynatorka programów edukacyjnych w Cricotece.
Katarzyna Grudniewska – artystka sztuk wizualnych i pedagożka. Zawodowo zajmuje się kulturą, sztuką, modą i edukacją. Prywatnie ogromna fanka roślin wszelakich.
Agnieszka Kolanowska – absolwentka logopedii, filologii polskiej i teatrologii, aktorka i instruktorka. Obecnie pracuje w Fundacji Czerwone Noski – Klown w szpitalu. Na co dzień prowadzi zajęcia jako instruktorka teatralna w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży oraz w Cricotece.
Bogdan Renczyński – pracował z Tadeuszem Kantorem w latach 1980-1990. Aktor i reżyser teatralny, prowadzący wielu warsztatów teatralnych. Kurator licznych wystaw w Polsce i za granicą.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.
Patroni medialni serii warsztatów dla seniorów: