Kantor | Wyspiański. Noc Teatrów w Cricotece
W tym roku 150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego zbiega się z 75. rocznicą premiery „Powrotu Odysa” Tadeusza Kantora. W ramach Nocy Teatrów (16/17 czerwca) Cricoteka przygotowała cykl wydarzeń, odwołujących się do tych wydarzeń:
11:00–20:00: Instalacja dźwiękowa „Wyspiański | Kantor” umieszczona w przestrzeni budynku Cricoteki
18:00: spotkanie wokół obiektu „Pokój Odysa” w przestrzeni wystawy stałej – oprowadzanie
21:00: mapping video na budynku Cricoteki (video performance, mapping: Nastia Vorobiova, Paweł Mazur; dźwięk: Aleksandr Sovtysik)
Wstęp wolny!
Na oprowadzanie obowiązują zapisy pod adresem rezerwacje@cricoteka.pl
Tadeusz Kantor nigdy nie wypierał się tego, jak wielką inspiracją była dla niego twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Podkreślając jednocześnie geniusz i wielkość swojego poprzednika, miał żal do współczesnych mu reżyserów i artystów, którzy zbyt dosłownie traktują twórczość Wyspiańskiego, odczytując go w sposób linearny i banalny.
„Powrót Odysa”, jeden z pierwszych spektakli Tadeusza Kantora, został wystawiony 22 czerwca 1944 roku. Sam Kantor opowiadał, że tego dnia gazety rozpisywały się o inwazji aliantów, co sprawiło, że odsunął on na dalszy tor estetyzm przedstawienia, na rzecz brutalnej rzeczywistości, która nieproszona i nieoczekiwana pojawiała się w przedstawieniu. „Powrót Odysa” został przygotowany w prywatnym, konspiracyjnym mieszkaniu przy ulicy Grabowskiego 3. Tak jak Wyspiański umieszczał akcję antycznych mitów w starych murach Krakowa, tak i Kantor zakorzenił Odysa w rzeczywistości sceniczno-wojennej.