Janina Kraupe-Świderska (1921-2016)
Dnia 3 marca 2016 roku, w wieku 95 lat, zmarła prof. Janina Kraupe-Świderska.
Była wybitną malarką – współuczestniczyła w kształtowaniu polskiego oblicza sztuki nowoczesnej. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas II wojny światowej kontynuowała naukę w Kunstgewerbeschule, gdzie poznała między innymi Tadeusza Brzozowskiego, Tadeusza Kantora, Kazimierza Mikulskiego, a także Mieczysława Porębskiego. Po wojnie rozpoczęła pracę dydaktyczną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1958 roku była członkiem Grupy Krakowskiej. Eksponowała swoje prace na ponad 40 wystawach indywidualnych i około 200 wystawach zbiorowych, w Polsce i zagranicą, zdobyła też wiele prestiżowych nagród.
Z Tadeuszem Kantorem była związana od czasów okupacji, kiedy to dołączyła do jego Podziemnego Teatru Niezależnego. Wzięła udział w spektaklu Balladyna w roku 1943 jako Goplana.
Janina Kraupe-Świderska opowiada o swojej roli w Balladynie. (Materiał zrealizowany przez Adriannę i Iwo Książków)
Swoimi wspomnieniami, doświadczeniami oraz radą dzieliła się z Cricoteką i pozostawała dla nas osobą niezwykle bliską.
Zapraszamy do zapoznania się z wydanymi przez Cricotekę publikacjami:
- Janina Kraupe-Świderska, Wspomnienia o młodym malarzu Tadeuszu Kantorze i Śmierci Tintagilesa, w: Sztuka jest przestępstwem. Tadeusz Kantor a Niemcy i Szwajcaria, redakcja: Uta Schorlemmer, Cricoteka, Verlag für moderne Kunst Nürnberg 2007.
- Janina Kraupe, Notatki z podróży, Cricoteka, Kraków 2008.
- Janina Kraupe-Świderska, Zodiakalne wrota śmierci, w: Zostawiam światło, bo zaraz wrócę, pod redakcją Jolanty Kunowskiej, Cricoteka, Kraków 2015.