Świętując w tym roku 10-lecie obecności Cricoteki w Podgórzu, prezentujemy serię instalacji dźwiękowych, zaprojektowanych specjalnie dla tego budynku. Na czas wakacji Cricoteka zamieni się w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza będzie można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas. Od lipca do września zrealizujemy muzyczne interwencje na klatce schodowej, w sali wystaw, archiwum i windzie. Każda z instalacji dostępna będzie przez dwa tygodnie, a ich otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z osobą kompozytorską oraz koncert live.
Julek Ploski, przestrzeń: winda
Czas trwania instalacji: 9–21 lipca
Premiera z koncertem live: 9 lipca, godz.18:00
Nijaka, schematyczna, pospolita – muzyka, którą możemy usłyszeć w windach, stała się swoistym synonimem banalności. Doczekała się wręcz nacechowanego negatywnie określenia „elevator music” i jest klasycznym przykładem muzaku – niewyróżniającej się, neutralnej muzyki tła. Grę z tym nieoczywistym „gatunkiem” podejmie Julek Ploski – artysta, któremu daleko do pospolitości i prostoty. W rozbudowanych, energetycznych kompozycjach łączy przeróżne, często odległe style, niejednokrotnie wykorzystując także motywy z reklam, filmów czy gier komputerowych. W swojej kompozycji dla Cricoteki zmierzy się nie tylko z koncepcją „elevator music”, ale również z wymagającą, klaustrofobiczną przestrzenią windy.
Julek Ploski – kompozytor, producent muzyki eksperymentalnej, założyciel wytwórni BFF Music. Czerpiąc inspiracje z mediów i popkultury, tworzy żywiołowe, rozbudowane kolaże muzyczne. Regularnie koncertuje – zarówno w klubach, jak i na najważniejszych festiwalach muzyki eksperymentalnej (Unsound, Sanatorium of Sound). W swoim dorobku ma trzy albumy oraz kilka mniejszych wydawnictw, w tym doceniony także za granicą „Hotel *****”.
Partner: Makes it happen
Więcej o programie REZONANSE – Instalacje dźwiękowe w przestrzeniach Cricoteki
REZONANSE są częścią projektu O(d)żywianie przestrzeni, czyli serii wydarzeń muzyczno-edukacyjnych, które odbędą się w nieoczywistych, często technicznych przestrzeniach Cricoteki: windach, korytarzach, klatkach schodowych, na placu i jej najbliższych okolicach. Projekt ten realizowany jest z okazji 10-lecia istnienia budynku Cricoteki w Podgórzu, uznanego za współczesną ikonę Krakowa.
***
Koncepcja i koordynacja: Wiktor Bury
Realizacja dźwięku: Mariusz Gąsior, Michał Warmusz
Identyfikacja graficzna: Andrea Nikolov
Zespół realizujący: Justyna Droń, Małgorzata Kmita-Fugiel, Magdalena Link-Lenczowska, Zofia Mikołajska, Aldona Mikulska, Tomasz Pietrucha, Aleksandra Treder
Patroni Medialni: TVP 3 Kraków, TVP Kultura, Glissando
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
___________________
Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia i filmy na potrzeby Cricoteki (m.in. w celu dokumentacji wydarzenia i informacji na stronie internetowej Cricoteki oraz profilach Cricoteki na portalach Facebook i Instagram). Zdjęcia i filmy mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi Cricoteki przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Cricotekę ze zdjęć i filmów, o których mowa powyżej.