Spektakl jest herstorią Dzikorosłej z Homo Non-Binarius. Przedstawicielka tego gatunku żyje wśród homo sapiens, czym zaburza ustalony przez nich ład i porządek. Jak chwast bywa niepożądana i niedopasowana do normalnego otoczenia. Ponoć miała być roślinką. Cechuje ją wytrzymałość i umiejętność dostosowania się do niesprzyjających warunków. Uznana przez przedstawicieli homo sapiens za zdolną do samodzielnej egzystencji. Nawożona jest rano, wieczór, we dnie i w nocy. Jej ciało ulegnie rozkładowi szybciej niż opakowania po substancjach, które przyjęła.
Spektakl kończy projekt artystyczno-badawczy z pogranicza tańca i performensu pn. „Dzikorosła”, realizowany przez artystkę w ramach Stypendium Twórczego Urzędu Miasta Krakowa w 2022 roku. Katarzyna Żeglicka wzięła na warsztat swoje doświadczenia osoby przewlekle chorej oraz cielesną obecność i osobistą relację z (eko)systemem; szukała odpowiedzi na pytania: co wiemy o chorych ciałach, co łączy antropocentryzm, normo-centryzm i ableizm, jak nienormatywna tożsamość rezonuje z ekosystemem oraz jak ten ekosystem wpływa na niego, jakie zmiany zachodzą w leczonym, nienormatywnym i przewlekle chorym ciele i jak to wpływa na ekosystem?
W projekcie „Dzikorosła” ogromne znaczenie miały dla artystki rozmowy z aktywistycznymi i artywistycznymi osobami z niepełnosprawnością, crip i queer oraz książki: „Bydlęce brzemię” Sanaury Taylor, „Obumarła. Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka” Anne Boyer oraz „Patyki i badyle” Urszuli Zajączkowskiej.
Katarzyna Żeglicka jest genderqueer i crip performerką, choreografką oraz trenerką samoobrony i asertywności. Jest nie tylko artystką, której twórczość wypływa z aktywizmu, ale działa aktywnie na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami.
Język: angielski, polski
Dostępność: audiodekskrypcja na żywo (w języku polskim), sala bez barier architektonicznych
Koncept, choreografia i wykonanie: Katarzyna Żeglicka
Scenografia: Katarzyna Żeglicka
Udźwiękowienie: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Kostiumy: Agnieszka Ostrowska
Konsultacje choreograficzne: Zofia Noworól-Ostrowska, Alicja Czyczel
Konsultacje dramaturgiczne: Justyna Lipko-Konieczna
Wsparcie w dokumentowaniu procesu twórczego: Emil Zaremba
Organizator: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
Współorganizator: Cricoteka
Wydarzenie realizowane w ramach konferencji Disability Studies in Eastern Europe: Reconfigurations finansowanej ze środków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej” w ramach realizowanego przez UJ programu strategicznego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w Uniwersytecie Jagiellońskim.
- Typ: Spektakle,Wydarzenia
- Czas: 16.05.2024 - 18:30 - 19:30
- Miejsce:Cricoteka, Kraków